czwartek, 25 kwietnia, 2024

Tajemnice gniewskiego kościoła – cz.2

foto/www.gniew.pl, www.parafiagniew.pl, StudioA

W pierwszej części opowiedzieliśmy Wam o sensacyjnych znaleziskach, jakie w ciągu siedmiu lat archeolodzy odnaleźli w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Gniewie. Tym razem chcielibyśmy skupić się na przedmiotach związanych z kościołem, posiadających niezwykłą historię. Wspaniałe zabytki, o których opowiemy w tej części, przez dziesięciolecia zapomniane i niedoceniane, dzisiaj przeżywają chwile swojej chwały i ponownie cieszą i zachwycają oczy parafian. Łączy je jedno – są używane i prezentowane publicznie.  

Freski i dwie Matki Boskie co w jednym ołtarzu mieszkały.

Skupmy się przez chwilę na rzeczach, które można, a w zasadzie trzeba, w kościele św. Mikołaja zobaczyć. Pierwszą z nich są boczne kaplice – obie przeszły już gruntowną renowację i cieszą oczy nie tylko parafian – z kilku powodów. Prace konserwatorskie odsłoniły piękne freski, niewidziane od przynajmniej wieku. Szczególnie imponujący, przedstawiający herb Cemmów i Radziwiłłów znajduje się w kaplicy św. Jana Pawła II. W drugiej kaplicy nazywanej kaplicą Matki Bożej Pięknej fresków jest nieco mniej, natomiast tam znalazła swoje miejsce średniowieczna płyta nagrobna z całkowicie nieczytelną inskrypcją oraz… dwie Matki Boskie, które mieszkały w jednym ołtarzu. Jego konstrukcja pozwalała niegdyś na zasłanianie jednego obrazu drugim. Gdy mechanizm zepsuł się, jeden z obrazów – w tym przypadku Matka Boska Niepokalana na długie lata zniknęła gniewianom z oczu. Po renowacji pierwszego obrazu – Matki Boskiej Łąkowskiej gniewianie z księdzem proboszczem na czele – oczarowani niezwykłą urodą dzieła – przechrzcili je na Matkę Boską Piękną i tak już zostało. Kilka tygodni temu z renowacji wróciła Matka Boska Niepokalana, która swoją urodą, w nowiuteńkiej złoconej ramie zachwyca nie mniej niż jej Piękna imienniczka. 

A co jeszcze można zobaczyć w kościele św. Mikołaja w Gniewie i dlaczego jest tam tyle pamiątek po Sobieskich? Sprawdźcie: http://strefahistorii.pl/article/6197-tajemnice-gniewskiego-kosciola-cz2