niedziela, 3 marca, 2024

W Muzeum Gdańska o polskim sporcie motorowym w Wolnym Mieście

W czwartek, 30 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Bartoszem Gondkiem, który opowie o polskim sporcie motorowym w Wolnym Mieście Gdańsku. Spotkanie jest organizowane w ramach miejskich obchodów 100-lecia Klubu Sportowego Gedania.

Rok 2022 jest szczególny, jeśli chodzi o historię polskiego sportu w Wolnym Mieście Gdańsku. W tym roku wypadają setne rocznice założenia Klubu Wioślarskiego (w maju), Pierwszego Polskiego Klubu Yachtowego (w lipcu) i słynnej „Gedanii” (we wrześniu).

W latach międzywojennych w Wolnym Mieście Gdańsku nie brakowało entuzjastów wciąż jeszcze wówczas młodego sportu motorowego. Historyk i pasjonat dziejów motoryzacji, Bartosz Gondek, opowie o pierwszych pojazdach silnikowych w Gdańsku, organizacjach motoryzacyjnych, rekreacji motorowej, sieci sprzedaży, stacjach benzynowych i zmotoryzowanych Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku.

Bartosz Gondek – historyk, dziennikarz motoryzacyjny, kierownik Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim. Jego zainteresowania skupiają się wokół historii pierwszej połowy XX w., motoryzacji, oraz sportu i rekreacji. Zwłaszcza w ich lokalnym aspekcie. Miłośnik starych samochodów, które całkiem sprawnie odbudowuje.

foto/info/Muzeum Gdańska

Zobacz również: