wtorek, 29 listopada, 2022

Willa Patschkego planem filmowym

Jedna z kanadyjskich ekip filmów realizuje w Polsce dwie serie programów dokumentalnych o II wojnie światowej. Część zdjęć realizowana jest w Gdańsku, np. we wnętrzach willi Patschkego we Wrzeszczu a także w Muzeum Gdańska, na Sołdku czy w twierdzy Wisłoujście.

W polskiej telewizji realizowanego programu możemy spodziewać się jesienią 2022 r.


Program dokumentalny będzie poświęcony tajemnicom zapomnianych pól bitewnych i operacjom wojskowym z okresu II wojny światowej. W produkcji biorą udział rekonstruktorzy – również z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Retrospekcja. Willa Patschkego znakomicie nadaje się na plan filmowy związany z drugowojenną tematyką.

Willę Patschkego wybudowano na początku XX w. ściślej w roku 1908. Piękna kamienica należała do właściciela wytwórni likierów Springera – Rudolfa Patschke. Likierowy potentat na jej wystrój wydał istny majątek. Znaczną część wystroju budynku udało się zachować – choćby zachwycające marmurowe kominki. Ostały się także secesyjne lampy i witraże oraz klatka schodowa zdobiona majoliką.

W latach willa weszła w posiadanie nazistów. Tuż po wojnie mieścił się w niej konsulat brytyjski, od 1948 r. siedziba rozgłośni radiowej. W 2000 r. willa została przekazana Gdańskiemu Klubowi Biznesu, który mieści się w jej murach do dziś.