piątek, 24 maja, 2024

Wszystkie karaty Różowej Pantery

Historia turbogamoniowatego inspektora Jacques’a Clouseau, ścigającego sir Charlesa i usiłującego odzyskać diament nazwany „Różowa Pantera”opowiedziana w kanonicznej komedii sprzed ponad pół wieku nieustannie przysparza uciechy kolejnym pokoleniom. Wielu widzów wierzy, że opowiedziana historia jest oparta na faktach. Tak się jednak składa, że filmowy klejnot jest od początku do końca wytworem wyobraźni scenarzysty. A może jednak niekoniecznie…

Sekret różowych kamieni

Wprawdzie „Różowa Pantera” jest wymysłem filmowców, ale różowe diamenty faktycznie istnieją, i mało tego, są jednymi z najdroższych. Stanowią 0.1% rynku, natomiast 90% z nich pochodzi z kopalni Argyle w Zachodniej Australii. Te diamenty różnią się odcieniami – od pastelowego różu do intensywnego purpurowo-czerwonego. To właśnie od ich koloru zależy w największym stopniu ich cena – a ta może sięgać nawet miliona dolarów za karat. Warto wiedzieć, że kolorowe diamenty – niebieskie, zielone czy różowe – nazywa się diamentami fantazyjnymi. Według szacunków specjalistów jeden minerał fantazyjny przypada na 10 000 kamieni o barwach typowych, czyli między innymi bezbarwnych, żółtych, brązowych lub szarych. Różowe uważa się za występujące najrzadziej. Wśród największych diamentów świata zaledwie 1 na 66 jest różowy.

Co prawda filmowa „Różowa Pantera” niestety nie istnieje, ale przynajmniej kilka różowych diamentów mogłoby konkurować o status gwiazdy. A które?

Odpowiedź tutaj:

http://strefahistorii.pl/article/7113-wszystkie-karaty-rozowej-pantery