czwartek, 13 czerwca, 2024

Obrazy Beksińskiego w Pruszczu

To z pewnością będzie wydarzenie roku w Pruszczu Gdańskim. Przez dziewięć dni w Domu Wiedemanna przy Krótkiej 6 będzie można oglądać obrazy Zdzisława Beksińskiego.

Od 22 do 30 października dzięki współpracy Miasta Pruszcza Gdańskiego z Bydgoskim Centrum Sztuki, Grupą Taurus i Sopockim Domem Aukcyjnym, oraz życzliwości Pana Jacka Kucharskiego, na Krótkiej 6 będzie można zobaczyć osiem dzieł, niedostępnych na co dzień dla zwiedzających, a najbardziej charakterystycznych dla twórczości artysty.

Zdzisław Beksiński – fotograf, rysownik i grafik, malarz, rzeźbiarz – ale także inżynier, architekt, odznaczony za wybitne zasługi dla kultury, za osiągnięcia w twórczości artystycznej a także za zasługi dla rozwoju fotografii. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych polskich malarzy. Beksiński zanim był malarzem, przede wszystkim z powodzeniem zajmował się nowatorską fotografią.

Dzieła zaprezentowane na wystawie prace pochodzą główne z lat ’70. W kontekście dorobku malarskiego można mówić o nieszablonowych rozwiązaniach formalnych (np. malarstwo materii – możliwe, że jednym z przykładów tego okresu jest prezentowany obraz z 1992 roku).

Malarstwo Beksińskiego wymyka się gatunkowej klasyfikacji, artysta brawurowo łączy doskonały warsztat z prowokacyjnymi motywami o trudnej symbolice. Posiłkując się biografią malarza można jednak postawić pytanie, czy niepokojąca ekspresja to rzeczywiście wizjonerstwo, czy może próba uwolnienia od obsesji?

Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 22 do 30 października. Od poniedziałku do piątku wystawę można oglądać w godzinach od 8:00 do 20:00, w soboty i niedziele w godzinach od 12:00 do 20:00. Wystawa jest darmowa, niebiletowana, nie obowiązują zapisy.

Partnerami wydarzenia są: NDI Dewelopment, Carter Gdańsk/Grupa Chodzeń i Północna.TV.

Zapraszamy!

Zobacz również: