czwartek, 28 września, 2023

Pośladki za pół miliona – czyli hit w Sopockim Domu Aukcyjnym

25 czerwca podczas Aukcji Sztuki Fantastycznej w Sopockim Domu Aukcyjnym niespodziewanie pobito rekord sprzedaży. Obraz Tomasza Alena Kopery (ur. 1976) sprzedano za 600 tysięcy złotych, przy estymowanej cenie 200 tys.

Sztuka fantastyczna to stosunkowo nowy nurt, który powstał właśnie w SDA, które jako pierwsze zaczęło gromadzić i organizować aukcje obrazów, których głównym tematem są światy i postaci całkiem nierzeczywiste. Długi czas znakomite ceny osiągały prace Daniela Pawłowskiego, tym razem rekord należy jednak do Kopery.

W centralnej części rekordowo sprzedanego dzieła znajduje się naga postać kobieca skąpo okryta winoroślą spod której dyskretnie wystają kształtne pośladki. Na drugim planie znajduje się antropomorficzna postać winorośli, która zdaje się osaczać kobietę z każdej strony.

Aukcje Sztuki Fantastycznej są jak szalka Petriego, na której widać zmieniające się trendy, zainteresowania kolekcjonerów, ich zmianę pokoleniową i mentalną.

Sztuka to nadal jedna z najczęściej wybieranych w Polsce lokat kapitału.

Tomasz Alen Kopera
Z wykształcenia jest inżynierem budownictwa (absolwent Uniwersytetu Technologicznego we Wrocławiu) jednak swoje zawodowe życie poświęcił malarstwu. Tworzy w technice malarstwa olejnego na płótnie, a w swoich pracach porusza tematykę wszechświata, jego tajemnic oraz ludzkiej natury (oraz ich wzajemnych relacji). Prace ujęte są w stylistyce fantasy z istotnie zarysowanymi motywami surrealistycznymi. Od 2010 roku jest członkiem Libellule Art – grupy utworzonej przez Lukasa Kandla. Kopera prezentował swoje prace na wielu wystawa indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą – m.in. w Traun (Austria), Nowym Jorku (USA), Brunszwiku (Austria), Viechtach (Niemcy), Santa Monica (USA), Dublinie (Irlandia), Wiedniu (Austria), Paryżu (Francja), Londynie (Anglia).