Socjalizm, feminizm i sztuka. Artystyczne obchody Międzynarodowego Roku Kobiet 1975 w Bydgoszczy, czyli kolejny bardzo ciekawy wykład Wiktorii Szczupackiej w Bydgoskim Centrum Sztuki. Ustanowiony w 1975 roku, jako globalna inicjatywa ONZ, Rok Kobiet, będący częścią „Dekady Kobiet „, miał na celu zwrócenie uwagi na problem ich równouprawnienia prawnego, politycznego i społecznego.
Międzynarodowy Rok Kobiet w Polsce to dziesiątki artykułów prasowych, oraz wystawy organizowane w całym kraju. Tematem ostatniego przed wakacjami wykładu w BCS będzie Międzynarodowy Rok Kobiet 1975 oraz wystawy zorganizowane z tej okazji w Bydgoszczy. Na wstępie przedstawione zostaną wydarzenia zorganizowane z tej okazji w miastach stołecznych: w Paryżu, Kopenhadze, Wiedniu, Meksyku i w Warszawie, ale także niestołecznych, takich jak Gdańsk czy Poznań. Idąc tropem globalnej inicjatywy ONZ na rzecz kobiet postawione zostało pytanie o to, czy podobne wystawy, wpisujące się w obchody Międzynarodowego Roku Kobiet 1975 miały miejsce także w Bydgoszczy? A jeśli tak, to w których instytucjach, jaki był ich charakter, jaka recepcja? Organizatorzy szczególnie zachęcają do przybycia osoby, które mogą podzielić się wspomnieniami na ten temat. Wykład został oparty na niedawno przeprowadzonej kwerendzie archiwalnej, ale relacje świadków, będą szczególnie mile widziane. Wykład przyjmuje perspektywę feministyczną w odniesieniu do historii i historii sztuki Bydgoszczy podobnie jak wcześniejszy wykład Katarzyny Gębarowskiej o kobietach Fotonu.
WIKTORIA SZCZUPACKA – urodzona w Bydgoszczy historyczka sztuki, absolwentka IHS UAM, doktorantka Instytutu Sztuki PAN, gdzie przygotowuje rozprawę pod tytułem: Awangarda, kobiety i praca w Warszawie lat siedemdziesiątych XX wieku; na przykładzie Galerii Foksal, Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Pracowni Działań, Dokumentacji i Upowszechniania. Członkini AICA. Prowadzi Fundację Kulik-KwieKulik.
Międzynarodowy Rok Kobiet wykład z cyklu Kątem Oka 17 czerwca (poniedziałek), godz. 18.00 czas trwania: 90 minut, wstęp wolny