Podczas odbywającego się w Gminie Pruszcz Gdański Festiwalu „Fotel” szczególną sympatię młodych widzów wzbudziło przedstawienie pt. „Tygrysek Pietrek”.
Pomysłodawcą tej historii był Jan Wilkowski. Urodzony w 1921 roku już od czasów dzieciństwa interesował się plastyką. Po II wojnie światowej pracował jako grafik, rysował między innymi do takich czasopism jak: Mucha czy Szpilka. Pracował również jako dekorator w radomskim oddziale Ministerstwa Informacji i Propagandy, potem w warszawskim atelier graficznym Ministerstwa Przemysłu i C.Z. Przemysłu Mineralnego.
Planował zdawać na Akademię Sztuk Pięknych, jednak ostatecznie, po wizycie w teatrze „Guliwer”, która zwróciła jego uwagę na teatr i jego piękno rozpoczął naukę w nowo otwartej Szkole Dramatycznej Teatru Lalki i Aktora. W 1947 roku zadebiutował prowadząc marionetkę Mefisto w przedstawieniu Pani Twardowska w Teatrze Lalek „Niebieskie Migdały”. W latach 1951- 1969 był dyrektorem artystycznym tego teatru. W 1950 roku wyreżyserował „Bajki, lalki i piosenki”, na podstawie tekstów m.in. Gałczyńskiego, Tuwima i Januszewskiej.
Jego nowatorskie przedstawienia takie jak: „My i nasze krasnoludki” czy „Spowiedź w drewnie” zostawiły trwały ślad w Polskiej sztuce Teatrów Lalkowych.
Niezwykle ważną część twórczości Wilkowskiego stanowią jego sztuki i scenariusze, których stworzył ok. pięćdziesiąt, a wśród nich teksty ważne i znane nie tylko w środowisku lalkarskim, jak Zaczarowany fortepian, Teatrzyk w koszu, Spowiedź w drewnie oraz wiele przygód Misia Tymoteusza Rymcimci, które wystawiane były na wszystkich lalkowych scenach polskich i na wielu zagranicznych. Proste przygody Misia kryły w sobie głębię i bogactwo dziecięcej osobowości, w tych sztukach Wilkowski dał wyraz niezwykłej umiejętności wniknięcia w psychikę dziecka oraz wykazał się ogromną wrażliwością na przemiany człowieka jakie niesie ze sobą współczesność.
Przez ostatnie lata aktywności Wilkowskiego, bardzo istotna okazała się dla niego praca ze studentami, to jej poświęcał swoją energię, ale również czerpał siły do dalszej twórczości. Zmarł po długotrwałej chorobie 28 grudnia 1997 roku.
O Festiwalu, na którym można było zobaczyć bajkę o Tygrysku Pietrku, w bardzo nowoczesnej odsłonie, przeczytasz tu:
Autor: Piotr Głyżewski
Źródło: