środa, 19 czerwca, 2024

Bartosz Gondek szczerze o EQB

foto/mat.prasowy

O wylewających się ostatnio z każdej gazety i portalu „elektrykach” staram się komunikować z umiarem i bez korpo-zachwytu, który w nadmiarze wylewa się nam wokół, za sprawą motoryzacyjnych marketingów.

Być może że jest tak, ponieważ wiele z tych najnowszych, elektrycznych krzyków mody, mniej przypomina mi samochód, bardziej za to autonomiczny odkurzacz? Nawiasem mówiąc, nieco inne zdanie ma na ten temat mój redakcyjny kolega, Mikołaj Stolarski, który szturcha mnie na widok każdego ID 3, czy 4, albo Ioniq-a, zwisającego z kolejnego, wielkiego formatu reklamowego.

To nie tak jednak, że nie lubię elektryków. Są bowiem takie, które choć nie mruczą już do mnie spalinowym silnikiem, kojąc przy okazji generowanymi przez niego wibracjami, nadal przypominają samochody. Stąd z radością witam na rynku zelektryfikowanego SUV-a EQB. Znam ten model z wersji spalinowej i bardzo mi się podobał. Po przygodach z EQA i EQV wiem, że tym samochodom udaje się mnie oszukać i czuję się w nich prawie jak w klasycznej, konserwatywnej spalinówce. I o to chodzi. Ceny modelu startują od 238 300 zł. Początkowo do wyboru są dwie wersje z napędem obu osi: EQB 300 4MATIC (228 KM) oraz EQB 350 4MATIC (292 KM). Mocniejszy wariant zaczyna się od 251 100 zł. Standardowo EQB oferuje pięć miejsc, a na życzenie jest oferowany z siedmioma fotelami.

W cenniku znalazły się specjalne pakiety wyposażenia, z których najbardziej podoba mi się Edition 1, która łączy elementy pakietu Night ze stylizacją AMG. Są tutaj między innymi 20-calowe obręcze kół AMG z lekkich stopów, lakierowane na miedziany, matowy odcień uzupełniony o polerowane krawędzie. W kabinie uwagę zwraca tapicerka ze skóry w szarym kolorze neva, podświetlany spiralny element ozdobny oraz dysze wentylacyjne ze srebrnymi pierścieniami oraz niebieskimi akcentami. To lubimy. Mniej się nam za to podoba pakiet Electric Art, upodabniający EQB do wspomnianych wyżej odkurzaczy. Po co. Niech EQB zostanie tym czym jest – normalnym samochodem.

Zobacz również: