czwartek, 22 lutego, 2024

Fiat 131 Abarth, mistrz i zapomniana naklejka

foto/Bartosz Gondek

Jedną z największych atrakcji zakończonego w ubiegłym tygodniu Oldtimer Meetingu, była prezentowana tam kolekcja samochodów sportowych, w tym piękny wyścigowy Fiat 131 Mirafiori Abarth, należący do trójmiejskiego mistrza, Tadeusza Myszkiera.

Co ciekawe, pierwotnie supersportowy Fiat miał być modelem X1/9, ale włoski koncern postanowił promować bardziej popularny i lepiej sprzedający się większy model.

Aby otrzymać stosowną homologację, stworzono w liczbie 400 sztuk model 131 – 2000 Abarth. Po wielu perypetiach samochód zadebiutował w 1976 roku w Rajdzie Maroka, stając się prawdziwym przebojem tras rajdowych przez kolejne cztery lata. Samochód który mogliśmy podziwiać w Toruniu należy do mieszkańca gminy Kolbudy, Tadeusza Myszkiera, multimistrza polskich wyścigów samochodowych, który powrócił w ten sposób do swojego pierwszego auta z 1989 roku. Mowa oczywiście o Fiacie 131 Mirafiori Abarth. Z tego pierwszego pojazdu zachowała się tylna szyba z naklejkami nieistniejącej już jako samodzielny byt, Rafinerii Gdańskiej, oraz Automobilklubu Morskiego, którą teraz możemy podziwiać w nowym samochodzie.

foto/Bartosz Gondek

(Red.) fot. Bartosz Gondek

Zobacz również: