środa, 24 kwietnia, 2024

Jak przygotować samochód na najzimniejszy okres w roku?

Zaskoczyła Was zima? Z pewnością tak – bo rzadko przychodzi a takim przytupem, długotrwałym mrozem i śniegiem. Dodatkowo akurat wtedy, kiedy na świecie panuje kryzys energetyczny… Warunki drogowe zmusiły już z pewnością nas wszystkich do zmiany opon. Ale – co z akumulatorem? Albo wycieraczkami. Zobaczmy, czego się jeszcze możemy spodziewać. Wymiana opon z pewnością już za nami. Choć – jak się okazuje – nie do końca.

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, 6 milionów kierowców nie decyduje się na zmianę opon przed sezonem jesienno-zimowym. Dziwne, bo w takich warunkach jak obecnie jazda na letnich to prawdziwa rosyjska ruletka.

Pamiętaj o płynach

Opony to jednak nie wszystko zaskakująco, jak niewiele osób w ogóle nie zastanawia się nad jakością i ilością płynu chłodniczego, znajdującego się w układzie jego auta. Tymczasem, jak przestrzegają specjaliści Q Serwis Castrol, o ile nowy płyn chłodniczy nie zamarznie nawet przy największych mrozach, jednak wraz ze zużyciem, jego próg zamarzania spada. A jak zamarznie, to mamy po silniku. To samo dotyczy kompletnie zaniedbywanego płynu hamulcowego i oczywiście oleju silnikowego. Nietrudno się domyślić, że w takich warunkach pogodowych w misce olejowej samochodów używanych rzadko znajduje się nie olej, ale raczej maź. O zawartości spryskiwacza nie warto chyba wspominać, bo jest to obecnie rzecz obowiązkowa. Pamiętajmy tylko, że w myśl nowych przepisów w bagażniku musimy wozić rezerwę płynu na dolewkę.

Newralgiczna bateria kapryśny alternator

Akumulator to obecnie najbardziej newralgiczna część samochodu i powód najczęstszych zimowych niedomagań auta. Stan baterii można sprawdzić za pomocą miernika. Takie pomiary należy wykonać w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Warto zweryfikować stan akumulatora zarówno w stanie spoczynku, jak również po jego tzw. obciążeniu. Zużyte baterie należy wymienić na nowe. To element, którego się nie regeneruje. Za usterki akumulatora bardzo często odpowiada ładujący go alternator, czyli część umieszczona w komorze silnika, niedaleko samego motoru. Jeśli podczas pomiaru okaże się, że alternator za słabo ładuje, będzie wymagał on regeneracji bądź wymiany. Często zdarza się też, że przeładowuje, co również wpływa źle na kondycję całego układu elektrycznego w samochodzie.

Zacięty jak ręczny

Zimą bardzo często awarii ulega hamulec ręczny ze względu na wilgoć, niską temperaturę na dworze i brud. Za prawidłowe działanie hamulca ręcznego odpowiada system dźwigienek i linek, który chroniony jest przez pancerzyki. Te pod wpływem zimowych warunków tracą swoją szczelność. Najlepszym rozwiązaniem na zapobieżenie zacinaniu się tego mechanizmu jest wymiana linki na nową, zabezpieczoną przed zamarzaniem.

Dlaczego nam śmierdzi, czyli skontroluj stan filtrów samochodowych

Oprócz obowiązkowej kontroli filtra powietrza i filtra paliwa, zimą należy również zadbać o odpowiednią jakość powietrza przedostającego się do wnętrza pojazdu, czyli odpowiednio funkcjonujący filtr kabinowy. Jesienią jest poddawany szczególnej próbie ze względu m.in. na zanieczyszczenie liśćmi, które po pewnym czasie ulegają gniciu. By zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu, należy przed zimą wymienić filtr kabinowy, razem z pozostałymi – paliwowym, oleju i powietrza.

Ich wysokości wycieraczki

Wycieraczki to krytyczny i często niedomagający zimą element naszego samochodu. Warto je zapobiegawczo wymienić (zarówno te przednie jak i przy tylnej szybie). Szczególnie jeśli rozmazują wodę zamiast ją zbierać. Zużyte wycieraczki mogą dość szybko porysować szyby, a to już problem, którego rozwiązanie nie będzie tanie.

Zobacz również: