niedziela, 25 lutego, 2024

Jeździliśmy elektryczną Toyotą bZ4X

Jako jedni z pierwszych Trójmieście, mieliśmy okazję testować dzięki uprzejmości Toyota Carter Chodzeń Kowale, nową elektryczną Toyotę bZ4X.
Auto z serii Beyond Zero występuje w dwóch wersjach – 204KM z napędem na jedną oś oraz 218KM z napędem na cztery koła.

Cena auta startuje od 236 900zł za najniższą wersję wyposażenia.
W tej cenie otrzymamy między innymi felgi 18 cali, światła główne w technologii LED, system bezkluczykowego dostępu, kamerę cofania, system multimedialny z nawigacją.

Testówka oczywiście była dużo bardziej wyposażona, między innymi w podgrzewane siedzenia i kierownice co uprzyjemniało jazdę w zimowej aurze.

Z autem spędziliśmy cały weekend. Najlepszym podsumowaniem będzie – to jest 100% Toyota. Fani marki poczują się jak u siebie. Intuicyjna obsługa, wszystkie niezbędne funkcje dostępne z dedykowanych dotykowych przycisków na konsoli centralnej – nie ma potrzeby grzebania w dotykowym ekranie.
Auto wygląda nowocześnie, choć nie ma wątpliwości, że to Toyota. Znajdziemy tutaj dużo odniesień do innych nowych modeli marki, między innymi Rav4 czy Corolli Cross. Na pewno mogę powiedzieć, że bZ4X przyciąga spojrzenia na ulicy.

Auto jest stosunkowo twardo zestrojone. Przejazd po poprzecznych nierównościach jest wyczuwalny. Wydaje się jednak, że jest to niezbędne w przypadku wysokiego, ciężkiego corssovera. Dzięki takiemu zestrojeniu, auto zachowuje się przewidywalnie w zakrętach i pewnie się prowadzi. W zasadzie jest na tyle intuicyjne, że każdy kto do niego wsiądzie, będzie się tam czuł świetnie. Duże lusterka i kamera 360 ułatwiały jazdę i manewry. Jedyne zastrzeżenie mam do promienia skrętu, który mógłby by być mniejszy.

Wnętrze jest wykonane ze smakiem i funkcjonalne. Auto jest duże, więc zarówno pasażerowie z przodu jak i na tylnej kanapie mają dużo miejsca na nogi. Warto jednak zauważyć, że kanapa pochylona jest na tyle, że wysokim osobom nie będzie z tyłu wygodnie. Bagażnik jest pojemny, choć dość płytki.

W pełni naładowane akumulatory pozwalają na przejechanie w lecie do 512 km. Przy ujemnej temperaturze i dynamicznej jeździe zasięg ten zmniejsza się niemal o połowę. Nie zmienia to jednak faktu, że bZ4X jest świetnym, dużym rodzinnym pojazdem do miasta, który świetnie sprawdzi się jako auto na codzienne dojazdy do pracy. Fani Toyoty poczują się tutaj jak u siebie, a osoby niezwiązane z marką będą zadowolone z intuicyjności i prostoty obsługi. To auto po prostu się podoba – podobnie jak Camry!

Zobacz również: