sobota, 30 września, 2023

Kalendarz Pirelli 2022 pełen gwiazd

Richard Avedon, Anne Leibovitz, Peter Lindbergh. Wydawca arcydzieła w formie kalendarza – firma Pirelli, przyzwyczaiła nas do najlepszych nazwisk współczesnej fotografii. Co zatem robi w tym towarzystwie Brian Adams, który był odpowiedzialny za Kalendarz Pirelli 2022, noszący tytuł On the Road?

Okazuje się, że Bryan Adams, jest nie tylko utalentowanym muzykiem, ale także uznanym fotografem. To dlatego powierzono mu uhonorowanie międzynarodowych gwiazd muzyki od lat 60-tych do współczesności, a także powrót Kalendarza po przerwie spowodowanej kryzysem Covid-19. Jest to szczególny powrót, ponieważ zbiega się z obchodami 150-lecia Pirelli, Na te okazje piosenkarz – fotograf skomponował temat piosenki.

– Znam i cenię Bryana od lat. Pomyśleliśmy, że jego pomysł na połączenie świata muzyki ze światem w drodze i podróży będzie idealny dla Kalendarza, który właśnie powraca, gdy wszyscy szukamy stopniowego powrotu do normalności po pandemii. Kalendarz ten będzie wyznaczał miesiące roku 2022, który jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ jest to rok, w którym świętujemy 150 rocznicę powstania Pirelli – mówi Marco Tronchetti Provera, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny Pirelli.

Na planie zdjęciowym do Kalendarza muzycy przeżywają na nowo chwile z życia w trasie, od napięcia przed występem, przez przerwy między próbami i koncertami, po długie podróże z jednego miasta do drugiego i samotność hotelowych pokoi. To doświadczenia, które Bryan Adams dobrze zna, To dlatego po raz pierwszy w historii Kalendarza na kartach kalendarza znalazł się także twórca.

W 48. edycji The Cal™ dołącza do niego dziesięciu światowej sławy artystów w różnym wieku, wywodzących się z różnych gatunków muzycznych oraz różnego pochodzenia: Cher, Grimes, Jennifer Hudson, Normani, Rita Ora, Bohan Phoenix, Iggy Pop, Saweetie, St. Vincent oraz Kali Uchis. Zdjęcia zostały zrobione latem w zaledwie trzy dni, w dwóch lokalizacjach w Los Angeles – w Palace Theatre i w hollywoodzkim hotelu Chateau Marmont – oraz w hotelu Scalinatella na Capri. Bryan Adams starał się uchwycić charakterystyczne cechy różnych artystów, a miesiące Kalendarza rozwijają się na ponad 160 stronach oraz w ponad 70 portretach i scenach: od St. Vincent (która również pojawia się na okładce Kalendarza) budzącej się w hotelu, przez wolny dzień Kali Uchis nad basenem, Saweetie wymeldowującą się przed kolejną podróżą, po Cher za kulisami. Widzimy też Normani odpoczywającą przed próbą dźwięku oraz Jennifer Hudson przybywającą do teatru, Iggy’ego Pop’a (jest on również na tylnej okładce) tuż przed występem, Grimes w studiu nagraniowym, Bohan Phoenix z powrotem w hotelu po występie oraz Rita Ora po swoim koncercie. Od momentu powstania Kalendarza powstało już 48 edycji wyjątkowego kalendarza.

Zobacz również: