piątek, 23 lutego, 2024

Luksusowe auta nie trafią do Rosji. Utknęły w belgijskim porcie

Auta w belgijskim porcie(Getty Images, © 2020 Bloomberg Finance LP)

Około 8 tys. pojazdów, w tym najnowsze modele Lexusa i Cadillaca utknęły w porcie Zeebrugge w Belgii i utrudniają jego funkcjonowanie. Auta miały trafić do Rosji, ale nie da się ich przetransportować z powodu sankcji — poinformował wczoraj „The Wall Street Journal”.

Jak twierdzi dyrektor terminalu samochodowego portu Mark Adriansens, samochody przybyły z Azji w pierwszym tygodniu kwietnia i miały trafić do Rosji, ale zostały objęte zakazem wwożenia do tego kraju towarów luksusowych. W praktyce oznacza to, że eksport samochodów o wartości przekraczającej 50 tys. euro jest niemożliwy.

Prawdopodobnie samochody będą sprzedawane na różnych rynkach. Adriansens powiedział, że nie wie, kto kupuje te samochody w Rosji i kto jest ich właścicielem. W porcie utknął również szereg innych towarów objętych sankcjami. Jak zauważono, władze lokalne próbują znaleźć wyjście z tej sytuacji.

Przebywające w belgijskim porcie luksusowe auta poważnie utrudniają jego działanie. Szef portu mówi jednak, że Zeebrugge ma miejsce na 10 tys. samochodów. Jest to jeden z największych portów samochodowych w Europie, przez niego do różnych krajów świata trafia rocznie nawet 2 mln samochodów.

Na początku kwietnia Belgia zablokowała 196 mld euro w transakcjach i 2,7 mld euro rosyjskich aktywów. Takie informacje przekazał minister finansów Vincent Van Peteghem. Wówczas tysiąc luksusowych samochodów zostało zatrzymanych w porcie w Brugii.

Z informacji ministerstwa finansów wynika, że zamrożone aktywa należą do 877 osób i 62 podmiotów, które znajdują się na europejskiej liście sankcji. Natomiast zablokowane transakcje są wynikiem ograniczeń nałożonych przez Unię Europejską na Rosję m.in. odcięcie jej od europejskich rynków kapitałowych — informuje dziennik „Het Laatste Nieuws”.

O sprawie informuje również agencja informacyjna Interfax.

źródła/The Wall Street Journal, O2, Interfax

Zobacz również: