sobota, 2 grudnia, 2023

Northvolt i Volvo Cars będą produkować baterie do samochodów

Inwestujący w Gdańsku Northvolt i Volvo Cars zbudują po drugiej stronie Bałtyku ogromną fabrykę baterii samochodowych. Fabryka powstanie w szwedzkim mieście Gothenburg i rozpocznie działalność w 2025 roku. Będzie w niej pracować do 3000 osób. Zakład będzie zwieńczeniem wspólnego projektu uwzględniającego także centrum R&D, którego powstanie firmy ogłosiły w grudniu jako część inwestycji wynoszącej ponad 13 miliardów złotych.

Nowa fabryka i bliska współpraca z Northvolt w znaczący sposób wzmocni strategię elektryfikacji Volvo Cars, jako że firma planuje produkcję i sprzedaż samochodów wyłącznie elektrycznych do 2030 roku. Budowa nowego zakładu produkcyjnego ruszy w 2023 roku.

Będzie się tam produkować najnowocześniejsze ogniwa bateryjne, wytwarzane specjalnie dla nowej generacji, elektrycznie napędzanych samochodów Volvo i Polestar. Fabryka osiągnie potencjalną roczną zdolność produkcyjną aż do 50 gigawatogodzin (GWh), dzięki czemu będzie w stanie dostarczyć baterie dla około pół miliona samochodów rocznie. Jako że produkcja oparta na zasadach szanujących środowisko jest centralnym założeniem współpracy między Volvo Cars i Northvolt, fabryka będzie napędzana energią wolną od paliw kopalnych, z naciskiem na zwiększenie potencjału energii odnawialnej w regionie, oraz będzie integrować rozwiązania inżynieryjne, których priorytetem jest efektywność wykorzystania zasobów. Wspólne przedsięwzięcie mające na celu produkcję ogniw bateryjnych między Northvolt i Volvo Cars będzie znaczącym graczem na scenie europejskiej produkcji ogniw bateryjnych i zarazem jedną z największych jednostek produkujących ogniwa bateryjne w Europie. Volvo Cars i Northvolt powołali byłego dyrektora Tesli, Adriana Clarke, do zarządzania firmą produkcyjną.

(red.) oprac. Bartosz Gondek

Zobacz również: