sobota, 30 września, 2023

Od dziś obowiązuje e-TOLL

Od 1 grudnia br. e-TOLL stanie się jedyną formą płatności, za przejazd na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. System manualnych opłat przy bramkach nie będzie już dostępny.

Jak wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Finansów, od 1 grudnia br. zmieni się system poboru opłat na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Kierowcy korzystający z autostrad są zobowiązani do pobrania rządowej aplikacji e-TOLL lub wykorzystania partnerskich sieci dystrybucyjnych. Zmiany na polskich autostradach Nowe zmiany oznaczają koniec kolejek przy bramkach na autostradach, jako że od 1 grudnia Manualny System Poboru Opłat zostanie oficjalnie wygaszony, a państwowe odcinki autostrad A2 i A4 zostaną objęte wyłącznie systemem e-TOLL. Co za tym idzie, kierowcy wjeżdżający na płatne odcinki nie będą zatrzymywać się w celu pobrania biletu lub opłacenia go u inkasenta.

– Przed nami kolejna wielka zmiana, którą zapowiadaliśmy wdrażając nowy system poboru opłat drogowych. Wykorzystując możliwości systemu e-TOLL już 1 grudnia zlikwidujemy szlabany na państwowych autostradach. Przejazd aut osobowych i motocykli odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica nie będzie wymagał zatrzymywania się. Dzięki temu zwiększy się komfort jazdy, bo ruch będzie się odbywał płynnie –  informuje szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska. Od 1 grudnia za przejazdy autostradą kierowcy zapłacą: e-biletem autostradowym, który będą mogli zakupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów; za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych OBU/ZSL przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL.

Wprowadzenie systemu e-TOLL na płatnych odcinkach autostrad A2 i A4 wiążę się ze zmianami w organizacji ruchu. Od 1 grudnia br. na Placach Poboru Opłat (PPO) na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica dojdzie do następujących zmian: Na PPO Styków i PPO Żdżary kierowcy będą korzystać z trzech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO. Na PPO Żernica i PPO Karwiany kierowcy będą korzystać z czterech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO. Dodatkowo PPO zostaną właściwie oznakowane, a na ich terenie będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h. Nowe metody opłacania przejazdu Ministerstwo

Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowały dla użytkowników samochodów osobowych i motocykli e-bilet autostradowy, czyli nową metodę płatności za przejazdy na odcinkach autostrad A2 i A4. Bilet będzie można nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem, a jego okres ważności wyniesie 48h od zadeklarowania daty i godziny rozpoczęcia podróży. Kierowcy otrzymają również możliwość zwrotu niewykorzystanego biletu. Jak wynika z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, dostępne będą dwie formy e-biletu autostradowego – elektroniczna oraz papierowa. Zaznaczono jednak, że w obu przypadkach wymagane będzie podanie minimalnego zakresu danych w celu naliczenia opłat za przejazd autostradą, mowa tu o nr rejestracyjnym pojazdu, dacie, godzinie rozpoczęcia przejazdu autostradą oraz szczegółach planowanej trasy. Co ciekawe, są to jedyne dane osobowe, jakich wymaga aplikacja.

Aplikacja e-TOLL PL BILET umożliwia zakup e-biletu w kilku prostych krokach. Oprogramowanie jest dostępne dla urządzeń na systemach iOS oraz Android, a co za tym idzie, pobrać je można w sklepach AppStore oraz Google Play.

Zobacz również: