niedziela, 26 maja, 2024

Policjanci z Pruszcza radzą motocyklistom

Z pierwszymi dniami wiosny rozpoczął się sezon motocyklowy. Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki, jak i dla doświadczonych motocyklistów policjanci przygotowali kilka porad.

Jak co roku z pierwszymi ciepłymi, wiosennymi dniami na naszych drogach pojawiło się więcej motocyklistów. Policjanci zauważają jednak, że nie wszyscy z użytkowników jednośladów mają odpowiednie umiejętności i wyobraźnię, konieczną podczas użytkowania swoich maszyn.

Należy pamiętać, że skutki wypadku na motocyklu są poważniejsze niż wypadku samochodowego. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną.

Policjanci przedstawiają kilka porad dla motocyklistów zarówno takich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z tym jednośladem jak i doświadczonych kierowców.

  • przestrzegaj obowiązujących przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza tych dotyczących dozwolonej prędkości,
  • dbaj o stan techniczny swojego motocykla,
  • kierując motocyklem, pamiętaj o odpowiednim ubiorze, który ochroni przed ewentualnymi urazami podczas zdarzenia drogowego, kask, kurtka motocyklowa, buty, rękawice do podstawa,
  • dbaj o swoją kondycję, stan psychofizyczny,
  • zaplanuj trasę,
  • od momentu rozpoczęcia jazdy koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe i sytuacji na drodze,
  • zachowaj odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni,
  • zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu,
  • obserwuj zachowanie innych kierowców, zwłaszcza tych zmieniających pas ruchu, wjeżdżających na skrzyżowanie czy na jezdnię z drogi podporządkowanej – w takich sytuacjach często błędnie oceniają oni prędkość nadjeżdżającego motocykla (wynika to z małych gabarytów zbliżającego się obiektu) i wymuszają pierwszeństwo,
  • sprawne i czyste światła, odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.

W trosce o bezpieczeństwo motocyklistów, motorowerzystów, rowerzystów czy użytkowników hulajnóg elektrycznych Policja od 1 kwietnia do 22 czerwca 2023 r. prowadzi kolejną edycję akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”.

W ramach działań policjanci będą przypominać o konieczności stosowania się do obowiązujących przepisów prawa. W szczególności przestrzegania dozwolonych prędkości jazdy oraz zasad pierwszeństwa przejazdu, a także sygnalizowania zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz bycia widocznym na drodze.

Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich. Korzystając z niej mamy swoje prawa, jak też obowiązki, których należy przestrzegać.

Wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu pomoże dotrzeć jednośladem bezpiecznie do celu.

Zobacz również: