piątek, 29 września, 2023

Polski producent autobusów elektrycznych poszerzy ofertę o klasę MAXI

ARP e-Vehicles, producent autobusów elektrycznych z Solca Kujawskiego planuje jeszcze w tym roku poszerzyć ofertę o elektrobusy o długości 12 m. Pojazdy klasy MAXI (miejski, 12-metrowy) odpowiadają za ponad 50 proc. rynku autobusów miejskich w Polsce.

ARP e-Vehicles, polski producent autobusów elektrycznych należący do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., który w swoim zakładzie w Solcu Kujawskim pod koniec ub.r. rozpoczął realną, małoseryjną produkcję zaprojektowanych przez siebie pojazdów bateryjnych i realizuje już dostawy pierwszych egzemplarzy, zdobywa kolejne zamówienia i planuje wejście w kolejne perspektywiczne segmenty rynku.

Obecnie ARP e-Vehicles ma opracowane dwa modele niskopodłogowych pojazdów, o długości 8,5 i 10,0 metrów, w trzech wariantach miejskim, podmiejskim i szkolnym. Teraz Firma z Solca Kujawskiego chce poszerzyć swoją ofertę o autobus Pilea12E o długości 12 m.

W sprawozdaniu z działalności ARP e-Vehicles sp. z o.o. w 2021 roku zamieszczonym w elektronicznym krajowym rejestrze sądowym firma podaje, że prace nad tym modelem rozpoczęły się we wrześniu ub.r. i wszystkie te modele (a więc także Pilea12E) spółka zamierza oferować klientom już w 2022 roku, w wariantach autobus miejski, podmiejski i szkolny.

W Polsce po drogach kursuje około 12 tys. autobusów komunikacji publicznej, z czego ponad blisko 640 jednostek stanowią już pojazdy z napędem elektrycznym. Teoretycznie do wymiany jest więc jeszcze 95 proc. taboru (część nowych autobusów będzie miała napęd wodorowy) – informuje portal cleanerenergy.pl.

W Polsce autobusy bateryjne klasy MAXI produkują obecnie: Solaris Bus & Coach (Solaris 12 Urbino electric) oraz Volvo (Volvo 7900 Electric), niemiecki Man (Lion’s City E) czy Autosan. Do tego są jeszcze marki produkowane poza Polską: chiński Yuotong (U12), turecki Otokar (Kent Electra) i czeski SOR.

Zobacz również: