wtorek, 16 lipca, 2024

Powiat gdański i starogardzki – dealerskie TOP50 i rozwój

foto/Toyota Carter Chodzeń

Powiat Gdański i Powiat Starogardzki to od kilku lat miejsca, w których coraz śmielej poczynają sobie także dealerzy nowych samochodów – zarówno osobowych jak i użytkowych. Niektórzy z nich należą do polskiej czołówki. Inni coraz śmielej podbijają sąsiednie rynki.

Przez lata Powiat Gdański był miejscem, gdzie można się było zaopatrzyć w ciężarówkę. Nie inaczej jest i teraz. W Rusocinie działa Moobilo – autoryzowany dealer ciężarówek Forda a w Będzieszynie Volvo Truck Center i Renault Trucks, oraz – od niedawna, Grupa Wróbel, która wybudowała obok Renault i Volvo salon samochodów użytkowych, oraz używanych osobowych. Grupa Wróbel przeniosła się do Będzieszyna z nieodległego Straszyna, w którym działa także jeden z najbardziej znanych salonów samochodów luksusowych B&W Partners.

Kolejny nowy salon, tym razem osobówek, choć wkrótce mają się tam pojawić także ciężarówki, powstał jesienią w Kowalach. To stacja Toyoty, wybudowana przez Grupę Chodzeń, która w Gdansku posiada także stację Toyota Carter Gdańsk.

Zarówno Grupa Chodzeń, jak i Grupa Wróbel należą do największych polskich graczy na rynku motoryzacyjnym. W dealerskim TOP 50. Grupa Chodzeń, ze sprzedażą 6758 pojazdów zajęła 11 miejsce w rankingu, a Grupa Wróbel, ze sprzedażą 3 391 aut, miejsce 32.

Powiat Starogardzki to, obok licznych placów z samochodami używanymi, także naturalny teren działania rodzinnych dealerów samochodów. Firma Adamowscy, która reprezentuje Renault i Dacię, coraz śmielej poczyna sobie tak w Starogardzie, jak w Grudziądzu. Z kolei firma Gołębiewski to nie tylko Ford i Hyundai w Starogardzie, ale także Ford i Suzuki w Elblągu. Z kolei Z kolei firma HADM Gramatowski to obecnie w Starogardzie KIA, w Starogardzie i Elblągu Skoda, a w Elblągu Citroen i Opel.

Zobacz również: