sobota, 30 września, 2023

Rośnie sprzedaż aut zeroemisyjnych

We wrześniu 2022 r. zarejestrowano 1 414 nowych samochodów bateryjnych i z napędem wodorowym, sprzedanych w Polsce. To tegoroczny rekord. Chętnych na zeroemisyjne auta było o ponad 50 proc. więcej niż na zelektryfikowane hybrydy.

We wrześniu odnotowano łącznie 1 414 rejestracje nowych osobowych samochodów elektrycznych bateryjnych i z napędem wodorowym  – poinformował Związek Dealerów Samochodów w oparciu o dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

To oznacza wzrost o 89,5 proc. licząc rok do roku (r/r). W sierpniu wydano 892 rejestracje dla samochodów zeroemisyjnych. Oznacza, że we wrześniu odnotowano wzrost miesiąc do miesiąca o 58,5 proc. I dzięki temu wrześniowa sprzedaż wskoczyła na pierwsze miejsce na podium.

Tegoroczna średnia arytmetyczna sprzedaży/rejestracji to 884 sztuki, a mediana – 798. Wrześniowy imponujący wynik bije je o 60 i 77,2 proc.. Do tej pory tylko dwa razy udało się przebić barierę tysiąca rejestracji miesięcznie. W grudniu ub.r. było to 1 469 pierwszych rejestracji nowych bezemisyjnych aut osobowych, a w marcu br. – 1 151 sztuk.

We wrześniu br. zarejestrowano 923 nowe hybrydy, czyli o 28,6 proc. i 205 szt. więcej licząc r/r. W sierpniu wydano 781 rejestracji dla częściowo zelektryfikowanych samochodów osobowych, co oznacza wzrost sprzedaży licząc miesiąc do miesiąca o 18,2 proc. Ten segment traci impet na rzecz aut zeroemisyjnych, których sprzedaż wspomagana jest dotacjami z rządowego programu „Mój elektryk”. We wrześniu czwarty raz z rzędu liczba sprzedanych samochodów bateryjnych i z napędem wodorowym była większa niż zelektryfikowanych hybryd.

Liczba rejestracji wszystkich nowych samochodów osobowych we wrześniu br. wyniosła 35 819, a to zasługa rosnącego popytu ze strony klientów indywidualnych i firm (zakup na REGON). Dzięki temu branża odnotowała kolejny wzrost.

Zobacz również: