wtorek, 28 listopada, 2023

Nowy F-Type cabriolet w Gdańskim salonie Jaguara

foto. Bartosz Gondek

Odmieniony Jaguar F-TYPE w otwartej wersji zawitał do salonów marki w całym kraju: ikoniczny sportowy samochód o ponadczasowej stylistyce teraz zyskał jeszcze bardziej wyrazisty i stanowczy charakter. Samochód w prezentowanej wersji wyceniono na ponad 700 tys.zł.

Luksusowe wnętrze z dopracowanymi do perfekcji detalami definiuje wnętrze w całości skupione na kierowcy

Jaguar F-TYPE wyposażony jest w wirtualny panel kierowcy, w tym nowy 12,3-calowy cyfrowy zestaw wskaźników HD, wzbogacony zestaw audio Meridian oraz funkcje Apple CarPlay i Android Auto

Dostępny w wersjach z potężnymi i wydajnymi silnikami: czterocylindrową jednostką z turbodoładowaniem o mocy 300 KM oraz jednostki V8 S/C o mocy 450 i 575 KM.

F-TYPE R zyskał najpotężniejszy silnik V8 Supercharged o mocy 575 KM, rozpędzający go do 100 km/h w zaledwie 3,7 sekundy oraz zmodyfikowane zawieszenie.

Skrzynia biegów Quickshift została skalibrowana, tak aby oferować jeszcze szybsze i bardziej precyzyjne zmiany biegów. Osiągnięto to dzięki doświadczeniom z projektu Jaguar XE SV Project 8 – samochodu rozpędzającego się do ponad 320 kmh.

Nowy Jaguar F-TYPE wygląda atrakcyjniej niż kiedykolwiek wcześniej. W najczystszej postaci uosabia kwintesencję podejścia marki Jaguar. Ten dwuosobowy, sportowy samochód oferuje idealną równowagę osiągów. Zdecydowany i wyrazisty design oraz luksusowe wnętrze ozdobione pięknymi detalami wywierają na kierowcy niesamowite wrażenie.

Gama mocnych i wydajnych silników obejmuje jednostki cztero- i ośmiocylindrowe, Wszystkie dopasowane są do ośmiobiegowej skrzyni biegów Quickshift, z manualnym sterowaniem za pomocą dźwigni zmiany biegów SportShift lub łopatek na kierownicy.

F-TYPE oferuje również rozwiązania technologiczne bardziej skoncentrowane na kierowcy, w tym konfigurowalny, wysokiej rozdzielczości 12,3” wirtualny zestaw wskaźników, system multimedialny Touch Pro z Apple CarPlay i Android Auto w standardzie oraz funkcję bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania, dzięki czemu przyszłe aktualizacje oprogramowania można wprowadzać w wygodny sposób, bez konieczności wizyty u Dilera. Dwa znakomite systemy dźwiękowe Meridian oferują jeszcze lepsze odtworzenie dźwięku.

Nagradzany wielokrotnie projekt F-TYPE ewoluował jeszcze bardziej, koncentrując się na osiągnięciu większej wyrazistości, w postaci perfekcyjnie wyrzeźbionych kształtów. Niezwykle smukłe światła Pixel LED z subtelnie odświeżonymi sygnaturami świateł do jazdy dziennej w kształcie litery „J” i nowoczesnymi, animowanymi kierunkowskazami idealnie komponują się z powierzchnią nowej pokrywy silnika, uwydatniając szerokość pojazdu i podkreślając jego bryłę. Nowy przedni zderzak i subtelnie powiększona osłona chłodnicy potęgują ten efekt wizualny.

Tylna partia nadwozia podkreśla ikoniczną formę F-TYPE’a, a nowe smukłe tylne światła LED łączą w sobie niepowtarzalny wzór szykany, inspirowany w pełni elektrycznym SUV-em Jaguar I-PACE, z subtelnymi detalami z wykorzystaniem monogramu i delikatną listwą ozdobną.

Wnętrze łączy tradycyjny kunszt rzemieślniczy Jaguara z najwyższej jakości, współczesnymi materiałami, takimi jak skóra Windsor oraz elementami wykończenia Noble Chrome. Piękne detale obejmują wzory monogram na siedzeniach i listwach drzwiowych, logo Jaguar na zagłówkach oraz subtelne oznaczenia „Jaguar Est.1935” na wykończeniu konsoli środkowej, obwódce przycisku otwierania schowka i prowadnicach pasów bezpieczeństwa.

12,3-calowy konfigurowalny wyświetlacz wysokiej rozdzielczości oferuje wybór różnych trybów, w tym pełnej mapy. Jak przystało na rasowy samochód sportowy, tryb domyślny charakteryzuje się dużym centralnym obrotomierzem. Ta funkcja i lampka dźwigni zmiany biegów (tzw. Shiftlighter) subtelnie oddają prawdziwą naturę i potencjał F-TYPE.

Jeszcze przed rozpoczęciem jazdy, F-TYPE zachwyca kierowcę wizualnymi możliwościami, wysuwanymi klamkami drzwi i rozsuwanymi nawiewami wentylacyjnymi. Naciśnięcie przycisku Start ożywia samochód, dzięki charakterystycznemu płomieniowi układu wydechowego, tak uzasadnionemu jak nigdy.

Wszystkie silniki – czterocylindrowy turbodoładowany 300 KM oraz V8 450 KM i V8 575 KM – posiadają aktywne układy wydechowe. Klienci, którzy wybiorą doładowaną widlastą jednostkę V8 o mocy 450 KM lub 575 KM, korzystają z nowej funkcji Quiet Start, która zapewnia bardziej subtelny, wyrafinowany dźwięk – elektrycznie sterowane zawory obejściowe w tylnym tłumiku pozostają zamknięte, dopóki nie otworzą się automatycznie pod obciążeniem. W razie potrzeby „cichy start” można dezaktywować, wybierając tryb dynamiczny lub naciskając włącznik wydechu przed uruchomieniem silnika.

Charakterystyczne „trzaski” i strzały wydechu, będące swoistym synonimem F-TYPE, pozostają skrupulatnie dostrojonym, aby pasować do gamy silników cztero- i ośmiocylindrowych.

Alan Volkaerts, dyrektor linii pojazdów, Jaguar F-TYPE: „Nowy F-TYPE jest rasowym samochodem sportowym Jaguara i wciąż wyznacza standardy pozytywnych doświadczeń dla kierowców oraz prawdziwie emocjonujących wrażeń z jazdy – sprawia, że każda podróż staje się niezwykła.

Jego ponadczasowy wygląd jest bardziej stanowczy niż kiedykolwiek wcześniej, a technologie takie jak wirtualny zestaw wskaźników w wysokiej rozdzielczości pogłębiają wrażenie wnętrza skoncentrowanego na kierowcy, podczas gdy gama jednostek napędowych oferuje niezrównany wybór. Entuzjaści docenią doładowany V8 nowego F-TYPE’a R 575 KM, ulepszone podwozie i inteligentny napęd na wszystkie koła, które zapewniają naprawdę wyjątkową wydajność w każdych warunkach, zachowując przy tym przyczepność i użyteczność. ”

Nowy doładowany silnik V8 o mocy 450 KM został opracowany tak, aby oferować użyteczną i satysfakcjonującą wydajność – maksymalny moment obrotowy wynoszący 580 Nm jest generowany już przy 2500 obr/min. Jest oferowany z wyborem napędu na wszystkie koła i – dla purystów – z napędem na tylne koła. Obie wersje maja przyspieszenie od 0 do 100 km na godzinę w zaledwie 4,6 sekundy i mogą osiągnąć maksymalną prędkość 285 km/h.

Zwiększenie mocy napędu F8 TYPE R z doładowaniem V8 do 575 KM i 700 Nm zapewnia naprawdę wyjątkowe osiągi przy każdej pogodzie, i w każdych warunkach, zachowując przy tym przyczepność i codzienną użyteczność. Osiągi są wyjątkowe: sprint do prędkości 100 km/h zajmuje zaledwie 3,7 sekundy, a maksymalna prędkość jest ograniczona elektronicznie do 300 km / h.

Zwiększona moc F-TYPE’a R jest dopasowana do kompleksowo ulepszonego podwozia. Charakteryzuje się nowymi, szerszymi, 20-calowymi, 10-ramiennymi kołami, w błyszczącym kolorze czarnym, z wykończeniem w kształcie diamentu oraz nowymi adaptacyjnymi amortyzatorami, sprężynami, stabilizatorami i sztywniejszymi tylnym wahaczom, zapewniającymi jeszcze większą zwinność i pewność reakcji.

Biorąc całą wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas opracowywania limitowanej edycji Jaguara XE SV Project 8, skrzynie biegów Quickshift zarówno w nowych modelach F-TYPE R, jak i 450 KM V8, zostały starannie skalibrowane, aby zapewnić jeszcze bardziej ekscytujące wrażenia z jazdy. Nowy F-TYPE R oferuje jeszcze szybszą i bardziej płynną zmianę biegów, gdy kierowca steruje ręcznie za pomocą łopatek kierownicy lub dźwigni zmiany biegów SportShift. Zarówno zmiany na wyższy, jak i na niższy bieg są bardziej natychmiastowe i dają jeszcze lepsze poczucie kontroli.

Klienci mają również do wyboru ekskluzywną wersję F-TYPE First Edition. Na podstawie Modeli R-Dynamic, pierwsza edycja oferowana jest tylko na czas jednego roku modelowego, i zawiera udoskonalenia, takie jak pakiet stylistyczny nadwozia Dorchester Grey i pięcioramienne, 20-calowe koła w błyszczącym technicznym kolorze szarym z kontrastowym wykończeniem w kształcie diamentu, uzupełniającym wybór farby Santorini Black, Eiger Grey lub Fuji White.

Gama modelowa F-TYPE jest produkowana w fabryce Castle Bromwich w Jaguar w Wielkiej Brytanii i składa się z:

F-TYPE Coupé i Convertible:

300PS 2.0-litrowy four-cylinder; Quickshift RWD

450PS 5.0-litrowy V8; Quickshift; RWD/ AWD

F-TYPE R-Dynamic Coupé i Convertible:

300PS 2.0-litrowy cztero-cylinderowy; Quickshift RWD

450PS 5.0-litrowy V8; Quickshift; RWD/ AWD

F-TYPE First Edition Coupé i Convertible:

300PS 2.0-litrowy cztero-cylindrowy; Quickshift RWD

450PS 5.0-litrowy V8; Quickshift; RWD/ AWD

F-TYPE R Coupé i Convertible:

575PS 5.0-litrowy V8; Quickshift AWD

Red. / Zdj. Bartosz Gondek

Zobacz również: