07:07
11 lipiec 2020
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Niebanalny Citroën z Grupy JANISZ w Pruszczu Gdańskim

Zamieszczono dnia wt., 2019-11-12 13:23

Od lat jesteśmy w ogonie Europy pod względem średniego wieku kupowanych samochodów. Średnia w Unii to 10,5 lat, a w Polsce 13,6 lat. Choć nie wiadomo jak bardzo będziemy się starać, wiekowe konstrukcje będą ciągle widywane na drogach pomorza. Z wielu powodów starsze auto to często powód to eksploatacyjnych zmartwień, ale jest druga strona medalu, która jest bardziej przyjemniejsza. Rośnie liczba ludzi zainteresowanych posiadaniem youngtimera – poczucia starszej, ale ciągle nadającej się do jazdy na co dzień „szkoły”. Wiedzą o tym firmy, oferujące używane samochody. Co jakiś czas pojawiają się kuszące oferty – takie jak ten biały Citroën BX Diesel, który właśnie jest przygotowywany do sprzedaży w firmie Carrepublic w Pruszczu Gdańskim, należącej do Grupy Janisz.

Posiadanie youngtimera, który przekroczył dwadzieścia lub dwadzieścia pięć lat to pewnego rodzaju sposób na życie. Poza tym, każdy taki samochód to ciekawa historia. Do warsztatu w Pruszczu Gdańskim należącym do Grupy Janisz prosto z Hiszpańskich dróg przyjechał biały Citroën BX. To niewątpliwie ciekawa konstrukcja. „Takich samochodów nie ma już na naszych drogach, BX jeszcze na początku lat 90-tych w Polsce uznawany był za bardzo prestiżowe, zaawansowane konstrukcyjnie auto” – mówi Krzysztof Janisz, Prezes Grupy JANISZ. „Piękny biały lakier, niesamowicie dobrze zachowane wnętrze i niezawodna jednostka diesla, charakteryzują nasz egzemplarz; który zaraz trafi do oferty Carrepublic. Trwają obecnie drobne prace kosmetyczne przy samochodzie” – dodaje Krzysztof Janisz.

 

zdj. Auto przechodzi drobne prace kosmetyczne. To pokazuje, że Grupa JANISZ całościowo dba o oferowane auta w Carrepublic i przed sprzedażą dokładnie weryfikuje stan samochodów. Ten pojazd za chwilę trafi do sprzedaży!

 

Prezentowany model BX pochodzi z okresu produkcji 1990 do 1993 roku, wyposażony został w turbodiesla o mocy 90 KM. Wersję TZD charakteryzował wielki tylny spojler na klapie, kojarzony raczej z legendarną wersją GTi. Oprócz ciekawych zegarów, na pokładzie odnajdziemy m.in. radioodtwarzacz z epoki, specjalną kieszeń na kasety magnetofonowe oraz takie smaczki jak zasłona przeciwsłoneczna w tylnej półce bagażnika.

Citroën BX mimo, iż zaczął swój rynkowy żywot w roku 1982 był samochodem wyjątkowym – głównie, ze względu na zastosowane w nim hydropneumatyczne zawieszenie, z którego Francuska marka jest znana. Auto o niebanalnej sylwetce klina, w stylistyce bardzo dobrze kojarzonej z Francuską marką. BX, który zaraz trafi do oferty Carrepublic to rasowy youngtimer. Wiele osób ma jednak z problem określenia tego typu pojazdu. Najprościej mówiąc, są to wiekowe samochody, które są na prostej drodze, by stać się wartościowymi zabytkami na czterech kołach. W naszych warunkach nabywcy stawiają najczęściej na modele z lat 80. i początku lat 90. Jak w przypadku każdego samochodu, liczy się tu stan pojazdu – najbardziej zbliżony do fabrycznego. Im więcej oryginalnych części, tym lepiej. W przypadku wielu aut nie tylko na Pomorzu ale i w całym kraju, dość poważnym problemem jest również nierówna walka z korozją. Wydaje się jednak, że do największych problemów miłośników youngtimerów jest znalezienie egzemplarza, który nie miałby dramatycznej przeszłości historycznej w postaci poważnego wypadku czy nieudolnych prób tuningowych. Tego typu przywrócenie pojazdu do oryginalnego wyglądu, w wielu przypadkach będzie nieuzasadnione ekonomicznie lub technicznie niemożliwe – zapasy części do starszych samochodów, nawet tych określanych jako „zamienniki” kurczą się z roku na rok, a sami producenci przyznają, że produkują części przeciętnie do 15 lat od zakończenia produkcji danego modelu.

 

zdj. Pięknie zachowane wnętrze, oryginalne radio z epoki oczywiście na kasety (są w zestawie). Podróż Citroenem to zawsze była przyjemność. Stopień zużycia wnętrza? Minimalny!

 

Kupując youngtimera musimy pamiętać o kilku sprawach. Ważne jest to, jak długo youngtimer może służyć bezboleśnie potencjalnemu właścicielowi, nie sprowadzając na niego kłopotów związanych z przypadłościami natury awarii. Z pewnością Citroën BX z Hiszpanii, z bardzo oszczędnym i dobrym silnikiem diesla to świetna propozycja dla fana dawnej motoryzacji. Cieszymy się, że coraz więcej firm uderza w tę niszę rynkową i zaczyna oferować, przystępne cenowo samochody; które tak bardzo różnią się charakterem od samochodów, które obecnie zalegają na dealerskich placach.

Bartłomiej Chruściński

zdj. autor, tutułowe: Michał Zabryłło