08:09
27 Wrzesień 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gmina Cedry Wielkie: Koszwały pięknieją dzięki mieszkańcom

Zamieszczono dnia czw., 2019-12-05 10:55

Najmłodsi mieszkańcy Koszwał i okolic z wytęsknieniem wyczekują 13 grudnia. Tego dnia odbędzie się w wiejskiej świetlicy impreza, podczas której rozdawane będą słodkie upominki. Potem wszyscy będą uczestniczyć w odpaleniu światełek na świątecznej choince, która stanie w centrum wsi.

Już niebawem oko mieszkańców Koszwał i odwiedzających gości cieszyć będzie też drzewko świąteczne. Dużą pomocą przy strojeniu choinki posłużą członkowie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Na imprezie nie zabraknie słodkich upominków przygotowanych m.in. przez Base Group. Po imprezie ze wszystkimi mieszkańcami przejdziemy pod choinkę, aby odpalić światełka na świątecznym drzewku. Asystować będą nam najbardziej aktywni społecznicy z miejscowej jednostki straży pożarnej, którzy zawsze chętnie służą nam pomocą – zachęca Justyna Słowińska, która dodaje, że dzięki pieniądzom otrzymanym w konkursie „Piękna wieś pomorska” i środkom pozyskanym od sponsorów udało się przygotować świąteczną iluminację Koszwał.

Warto wiedzieć, że każda wieś dysponuje funduszem sołeckim. Wydatkowany jest on różnie. W Koszwałach większość środków z funduszu sołeckiego przeznaczana jest na upiększanie wsi.

– Kiedy przechadzam się po Koszwałach, niektórzy uciekają na mój widok, bo myślą, że chcę ich znów zaciągnąć do pracy – żartuje Justyna Słowińska, sołtys Koszwał.

Działania mieszkańców to nie tylko upiększanie wsi. Od niedawna z zupełnie odmienionego przystanku autobusowego cieszyć się mogą dzieci, które czekają na pojazd na osiedlu Ostatni Grosz. Przystanek został odnowiony i… wyposażony w różne gry – również edukacyjne, które mają uprzyjemnić dzieciom oczekiwanie na szkolny autobus. Warto w tym miejscu kilka słów pochwały skierować do mieszkańców osiedla, którzy donoszą kolejne gry i dbają o porządek na przystanku. To nie wszystko, ponieważ w sąsiedztwie przystanku zagospodarowywany jest teren, gdzie będzie można aktywnie, ale również leniwie spędzić wolny czas chociażby na leżakach.

Efekty wspólnej pracy mieszkańców Koszwał dostrzec można również w samym centrum wsi. Tu zarybiono staw, zainstalowano fontannę.

Faktem jest jednak, że gdyby nie aktywności Justyny Słowińskiej, która potrafi zmobilizować do działania mieszkańców, to Koszwały byłyby jedną z wielu nierzucających się w oczy miejscowości na Pomorzu.

– Mamy swój profil na Facebooku, gdzie mieszkańcy piszą, co ich boli. Sama nie potrafiłabym wiele zdziałać. To dzięki wspólnej pracy udaje się wykonać tak wiele. Są osoby, które nigdy nie odmówiły mi pomocy, nie oczekiwały też wynagrodzenia za wykonaną pracę. Dzięki temu możemy zdziałać tak wiele – podkreśla sołtys Koszwał.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl