20:04
4 kwiecień 2020
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

MOTO Brexit? Czy kupimy w Polsce nowe MINI lub Aston Martina?

Zamieszczono dnia wt., 2020-02-04 13:04

Od 1 lutego Wielka Brytania jest już oficjalnie poza Unią Europejską, zrobiła to po 47 latach. To pierwszy przypadek kraju w historii, który wyszedł z Uni Europejskiej, niestety taka decyzja będzie miała spore konsekwencje także dla krajowego przemysłu motoryzacyjnego i wiadomo o tym od jakiegoś czasu. Będzie to trudny czas dla firm, które mają swoje zakłady i centrale w Angli.

Część producentów już wcześniej dostosowało swoje plany, ale zniwelować czekające w bilansach straty wynikające z Brexitu. Dziś wiemy, że zamknięte zostaną niektóre fabryki oraz nastąpi zwolnienie pracowników z wielu miejsc pracy. Dla przykładu Japońska Honda zamknie fabrykę w Swindon pod koniec 2021 roku - to dość utytułowany zakład. Rodzime marki w Indyjskich rekach czyli Jaguar Land Rover ogłosił tymczasowe zamknięcie trzech fabryk samochodowych oraz fabryk silników do końca tego roku. Gigant Ford, Rolls-Royce i Aston Martin wyrazili obawy dotyczące negatywnego wpływu, jaki może wystąpić po Brexicie, a teraz ogłoszono wstrzymanie prac nad nową generacją Mini.

Powodem jest oczywiście niepewna sytuacja wynikająca z Brexitu. Mini nie sprzedaje się zbyt dobrze i według agencji Reuters kolejne generacje modeli Mini zadebiutują dopiero za kilka lat. Oznacza to, że kupując dzisiaj Mini obecne na rynku od 6 lat (2014), przez najbliższe kilka lat ciągle będziemy jeździli najnowszą generacją modelu. Samochód najbardziej krytykowany jest za to, że... nie jest już rozmiarem MINI tylko rozrósł się i utył. 

Bch, zdj. MINI