10:04
4 kwiecień 2020
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Wszystko co musicie wiedzieć o koronawirusie. Sytuacja w województwie pomorskim.

Zamieszczono dnia czw., 2020-02-27 11:01

W Polsce wciąż nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa. Ale jak podkreśla Minister zdrowia Łukasz Szumowski, prędzej czy później wirus do nas dotrze. O sytuację na Pomorzu zapytaliśmy Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku.

 

- Na chwilę obecną nie mamy w województwie pomorskim żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa - mówi Tomasz Augustyniak z WSSE – ani podejrzenia tego wirusa. Kilka osób jest w toku diagnostyki. Proszę pamiętać o tym, że jesteśmy w środku sezonu zachorowań na grypę, co jest w tej chwili ważniejszym problemem. Do tej pory na grypę w całej Polsce zmarło 27 osób, choć i tak możemy mówić o nieco spokojniejszym przebiegu sezonu niż w latach poprzednich. WSSE jest przygotowane w kierunku prowadzenia diagnostyki koronawirusa. Mamy laboratorium, które będzie badało chorych, jeśli taka konieczność wystąpi – dodaje. Jak zapewnia Dyrektor WSSE państwo posiada zasoby zabezpieczenia ludności w czasie rzeczywistego kryzysu i gdy zajdzie taka potrzeba, to te zasoby uruchomi. Na razie natomiast mamy do czynienia z paniką. Augustyniak podkreśla również, że szpitale pomorskie nawet przy zwiększonym obłożeniu pacjentów z chorobami zakaźnymi jak grypa czy właśnie koronawirus są w stanie zachować ciągłość pracy.

 

Najnowsze zalecenia GIS dla osób wracających z Chin, północnych Włoch, Korei Południowej oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2.


Jeśli byłeś w ciągu ostatnich 14 dni miejscach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2 i:

1. zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
- bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną (tel. 58 683 50 94; tel. alarmowy 503 397 415),
- lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2. nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

b) jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

- bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną,

- lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3. miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

 

Koronawirus a powiat gdański i starogardzki:

Mieszkańcy powiatu gdańskiego, chcąc dowiedzieć się więcej na temat wirusa, bądź mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi np. w czasie urlopu we Włoszech, mogą szukać pomocy pod numerem telefonu: 58 683 50 94 w godz.7.30-15.00. W przypadku zagrożenia epidemiologicznego dostępny jest nr tel. alarmowy 503 397 415. W powiecie starogardzkim natomiast telefon alarmowy PSSE to: 669 670 418.

Jak możemy się się zarazić:

- Tak jak przy zwykłej grypie, zarażenie następuje drogą kropelkową, np. przez kichnięcie, kaszel lub po prostu kontakt z osobą zarażoną. Nie ma żadnej różnicy – wyjaśnia dyrektor WSSE w Gdańsku - Istnieje teoretyczna możliwość przekazania wirusa przez alkomat, w czasie kontroli drogowej, ale owiedzmy sobie szczerze, wirus najpierw musiałby się w kraju pojawić. Póki co go nie ma. A snuć ipotetyczne sytuacje, w których można koronawirusa złapać, można w nieskończoność.

 

WSZYSTKO CO MUSICIE WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE:

Liczby:

-Na świecie mamy 81 000 potwierdzonych przypadków nowego koronawirusa
- Zdecydowana większość, czyli prawie 78 000 ma miejsce w Chinach (i codziennie przybywa około 400)
- W Chinach natomiast przoduje Wuhan i prowincja Hubei w której się znajduje (ponad 65 000 przypadków), co jest 80% tych na świecie. (Brak odpowiednio wczesnej reakcji jest tutaj kluczowym powodem)
- Jednak mimo zatrważającej liczby, oznacza to, że zaledwie 0.1 % mieszkańców prowincji Hubei jest zarażona (czyli jeden na tysiąc mieszkańców- dla tych nie znających matmy)
- Natomiast wspomniany Pekin, liczący 22 mln ludzi, z 400 przypadkami daje współczynnik zachowań równy 0.002% (Jeden na sto tysięcy mieszkańców jest chory). Tak pozytywny stan, to wynik wprowadzonych odpowiednio wcześnie działań prewencyjnych.
- Zupełnie inaczej było jednak na wycieczkowcu Diamond Princess zacumowanym w Tokyo. Tam współczynnik zarażonych sięgnął 20% (dwadzieścia osób na każde sto jest chora!). Powód jest oczywisty. Mała przestrzeń, dużo ludzi, wspólna klima, jedzenie itd.
-Idąc dalej należy zauważyć że u około 18% osób (18 na każde sto) choroby wywołane wirusem mają bardzo poważny przebieg. Głównie są to osoby starsze lub cierpiące na przewlekłe choroby.
- Śmiertelność spowodowana powikłaniami wynikającymi z zarażenia się wirusem, na ten moment waha się w granicach 3 – 4 %.
- Śmiertelność w samym Pekinie, na poziomie 1%.
- Natomiast duża część pacjentów jest wciąż w trakcie leczenia. W tym momencie w Chinach – 8750 osób jest w stanie krytycznym, nie licząc reszty. Patrząc zatem tylko na zakończone przypadki, liczba wyleczonych-zmarłych ma stosunek 92 do 8. Czyli 8 osób na 100 zarażonych umiera (8%).
-Do tej pory zmarło w Chinach niecałe 3 000 osób, i codziennie kolejne 50 zakażonych umiera.
- Dla równowagi, musimy pamiętać, że codziennie na świecie umiera z różnych przyczyn około 150 000 ludzi.
- Co do tematu grypy, to w tym sezonie, podobnie jak co roku, mamy w Polsce około 3 000 000 (trzy miliony) potwierdzonych przypadków (8% populacji Polski)
- Oznacza to zasięg grypy osiemdziesięciokrotnie większy, niż kronawirusa w prowincji gdzie znajduje się jego epicentrum z miastem Wuhan.
- Na skutek powikłań grypy co roku w Polsce umiera od 50 do 150 osób. Do dziś jest to 27 osób.
- Powyższe daje śmiertelność około 0.0016 - 0.005% (16 do 50 osób na każdy zarażony milion umiera), czyli dwa tysiące razy mniejszą niż ta z Chin wywołana koronawirusem.

Fakty, o których mamy nadzieję, że wiecie:

- wirus przenosi się droga kropelkowa (wydychane powietrze, kichnięcia itp.)
- koronawirus chwilę utrzymuje się w powietrzu, później na powierzchni, gdzie może przetrwać od kliku godzin do nawet 9 dni (w zależności od materiału, temperatury i innych czynników).
- objawy mogą pojawić się nawet dopiero po 14 dniach od zakażenia (niektóre badania mówią wręcz o 21 dniach)

Jak się zachować, gdy w Polsce będą potwierdzone przypadki:

Dbać o ogólną odporność:

- nie przemęczać organizmu
- pić dużo gorącej wody
- dużo spać (min 8 godz)
- ćwiczyć (bieganie w parku, rower, czy spacer jest ok, można bez maski jeżeli nie ma skupiska ludzi)
- przyjmować dzienną dawkę witaminy C w postaci tabletek lub owoców
- jeść czosnek, cebulę, imbir, kurkumę...
- ograniczyć palenie papierosów i picie alkoholu (osłabia organizm, wbrew memom krążących w internecie)
- ograniczyć surowe produkty. Gotowanie, smażenie czy gotowanie na parze zabija wirus.

Zachować higienę osobistą:

- częste mycie rąk w cieplej wodzie i mydle
- higiena jamy ustnej
- używać chusteczek z alkoholem, i żeli antybakteryjnych z alkoholem (min. 75%)

Dezynfekować:

- telefon, klucze, karty kredytowe, portfel
- miejsca pracy, komputer, klawiaturę, myszkę
- krzesła, stoły, biurka, podłogi
- klamki, włączniki prądu itd.
- codziennie robić pranie
- często odkurzać
- stronić od dotykania czyichś telefonów, długopisów itd.
- nie używać gotówki - płatność zbliżeniowa (karta na wierzchu, żeby w sklepie dotykać jak najmniej)
- myć warzywa i owoce po przyniesieniu do domu. Reszty opakowań też nie zaszkodzi.

Kwarantanna:

- ograniczyć wyjścia przez miesiąc do absolutnego minimum
- ograniczyć wszelkie spotkania towarzyskie
- unikać imprez
- unikać tłoku w sklepach
- nie dotykać poręczy i innych przedmiotów w miejscach publicznych
- otwierajcie drzwi do sklepów chusteczką (do natychmiastowego wyrzucenia)
- unikać komunikacji miejskiej
- bezpieczna odległość między osobami w miejscu pracy czy na ulicy to min. 1.5 metra
- przebywanie z osobą zakażona w źle wentylowanym pomieszczeniu po około 45 min ułatwia zakażenie
- badania sugerują , że najwięcej osób zakażona zostaje przez kontakt ze śliną osoby chorej (spluniecie, kaszlenie, kichanie), bezpośrednie lub pośrednie (utrzymywanie się na powierzchni do 9 dni)
- zakrywaj koniecznie chusteczką, nie ręką, usta i nos kiedy kichasz
- po kichnięciu sterylizuj ręce.

Dbać o odpowiednie warunki w przestrzeni, w której przebywamy:

- co parę godzin wietrzyć całe mieszkanie czy biuro (najlepiej cały czas przewiew)
- unikać zimnych i wilgotnych pomieszczeń – najlepsze warunki do osiedlania się wirusa
- utrzymywać ciepło w mieszkaniu / pracy (18-22 stopni Celsjusza)
- wyłączyć klimatyzację szczególnie jeżeli mamy łączoną z innymi pomieszczeniami

 

- Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać, to nie ulegać panice i nieco restrykcyjniej przestrzegać podstawowych zasad higieny, o czym informują państwowe służby w każdym kolejnym komunikacie. Nie ma powodów do paniki – uspokaja Tomasz Augustyniak.

red.

foto/pixabay