12:04
19 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Które szpitale są przyjazne kombatantom? Podpisano porozumienie

Zamieszczono dnia pt., 2020-02-28 20:53

Do projektu Szpitali Przyjaznych Kombatantom przystąpiło 25 podmiotów leczniczych w województwie pomorskim. To placówki w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku i Kościerzynie. Poza tzw. placówkami marszałkowskimi są też szpitale powiatowe m.in. w Bytowie, Kartuzach, Malborku, Kwidzynie, Człuchowie, Miastku, a także zakłady opieki zdrowotnej w Lęborku i Sztumie.

Porozumienie pomiędzy podmiotami leczniczymi zostały zawarte 27 lutego 2020 r. To już druga edycja tego projektu. Po raz pierwszy porozumienie zawarto w czerwcu 2010 r.

Na czym polega program?

Program polega na współpracy między podmiotami leczniczymi. Chodzi o uprawnienia związane z dostępem do świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do pacjentów posiadających status kombatantów. Program jest realizowany już po raz kolejny. W pierwszej edycji wzięły udział praktycznie tylko tzw. marszałkowskie podmioty lecznicze.  Do tegorocznej edycji Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zaprosił też inne szpitale znajdujące się w naszym regionie. – Cieszę się, że tyle podmiotów medycznych wyraziło wolę podpisania porozumienia i bierze udział w projekcie Szpitala Przyjaznego Kombatantom. To gest naszej wdzięczności dla kombatantów, którzy walczyli o wolną Polskę – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Jesteście tymi, bez których wolna i demokratyczna Rzeczypospolita nie byłaby możliwa. Dzięki Waszej ofiarności, poświęceniu i zaangażowaniu, następne pokolenia mogą korzystać ze wszystkich zdobyczy demokracji – zwrócił się do kombatantów marszałek Struk.

mat. prasowy