02:05
31 maj 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Zmotoryzowana Gdynia walczy z koronawirusem

Zamieszczono dnia ndz., 2020-03-29 11:45

Gdynia zmobilizowała to walki z koronawirusem firmy i organizacje, które na co dzień korzystają z samochodów. Ze Strażą Miejską współpracują już szkoły jazdy i firmy car – sharingowe. Dołączają też organizacje motoryzacyjne.

Wszystkie ręce na pokład, tyle że zamiast rąk – koła samochodów. Zmotoryzowane firmy działające na co dzień w Gdyni pomagają w walce z pandemią koronawirusa. Auta, które na co dzień służą do nauki jazdy lub usług carsharingowych już od ponad tygodnia służą wolontariackiej pomocy. Na współpracę ze Strażą Miejską w Gdyni zdecydowała się firma Mii Move (operator aut na minuty) i Szkoła Nauki Jazdy Elka School. Każdego dnia ich pracownicy dostają od strażników średnio kilka „zleceń”. Głównie to zrobienie najbardziej niezbędnych zakupów dla osób w grupie ryzyka, które w stanie epidemii mogą liczyć tylko na siebie. Przyjmowane są zgłoszenia tylko od osób z niepełnosprawnościami lub osób starszych, szczególnie takich, które nie mogą liczyć na pomoc ze strony najbliższej rodziny czy sąsiadów – relacjonuje Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy gdyńskiej Straży Miejskiej. Kolejna firma – Panek Carsharing, czyli działający m.in. na terenie Trójmiasta operator aut na minuty uruchomił z kolei akcję „Help Sharing”. To darmowe przejazdy samochodami dla wolontariuszy, którzy pomagają potrzebującym. 

Chętni mogą otrzymać przejazdy o wartości do 70 złotych dziennie. Wystarczy udokumentować swoją pomoc i opublikować post w mediach społecznościowych, kontaktując się później z Biurem Obsługi Klienta. Firma liczy, że uda się w ten sposób zaktywizować młodych ludzi, którzy chcą pomagać osobom starszym, ale nie zawsze posiadają własny samochód.

Auta do dyspozycji wolontariuszy to nie wszystko. W pomoc zaangażowali się te lokali fani motoryzacji, którzy na co dzień zrzeszają się w ramach różnych organizacji i stowarzyszeń. M.in. Bavaria Trójmiasto, VAG Trójmiasto, Mercedes Spot Trójmiasto czy Kam-Glass, Sklep Motoryzacyjny LAJT, Rewi Reklamy i Auto-Serwis Sebastian Ellwart uruchomiły wspólną internetową zbiórkę pieniędzy na portalu zrzutka.pl.

W szybkim tempie dało się zebrać ponad 4 tysiące złotych, które organizatorzy zamierzają przeznaczyć na zakup wody i środków ochrony osobistej dla personelu Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni i Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku. W miarę możliwości miłośnicy motoryzacji chcą też wesprzeć służby mundurowe z Trójmiasta, które w czasie pandemii mają sporo pracy.

(red.) BG, fot www.gdynia.pl