03:07
9 lipiec 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pusta droga to nie wyścigowy tor!

Zamieszczono dnia pon., 2020-04-13 08:10

Również przy tak małym natężeniu ruchu, jakie obecnie panuje na wielu polskich drogach, wciąż dochodzi do stłuczek oraz wypadków nawet z udziałem ofiar śmiertelnych.

Dzięki temu, że w ostatnich tygodniach ruch znacznie się zmniejszył, możemy sprawniej dojechać do celu, gdyż nie tracimy czasu stojąc w uciążliwych korkach. Niestety, niektórym zmotoryzowanym to nie wystarcza.
 
"Widok pustej drogi prawdopodobnie zachęca wielu kierowców do jazdy z wyższą prędkością, co może skończyć się tragicznie, bo przecież prawa fizyki działają niezależnie od sytuacji w naszym kraju. Dodatkowe zamyślenie nie sprzyja koncentracji, a pamiętajmy, że podwojenie prędkości to cztery razy dłuższa droga hamowania - podkreśla Adam Knietowski ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. 
 
"Gdy spojrzymy na bieżące analizy, możemy zauważyć, że mimo spadku natężenia ruchu liczba poważnych zdarzeń drogowych wcale proporcjonalnie nie zmalała - dodaje specjalista.
 
Wraz ze wzrostem prędkości, z jaką porusza się pojazd, zmniejszają się szanse na przeżycie uczestników wypadku. Trudniej jest również zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, ponieważ kierowca ma mniejsze pole widzenia oraz wydłuża się droga hamowania.
 
Przepisów powinniśmy przestrzegać niezależnie od sytuacji i natężenia ruchu. Nawet gdyby na drodze oprócz nas nie było nikogo, ograniczenia pomagają dostosować prędkość do panujących warunków i ukształtowania drogi. Niezmiennie obowiązują także inne zasady, np. dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu, której nie usprawiedliwiają żadne okoliczności.

 

red. / zdj. arch