13:03
28 marzec 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Nie ryzykuj na torach - posłuchaj głosu rozsądku

Zamieszczono dnia sob., 2020-06-20 18:24

Blisko 25 tysięcy kontroli oraz wykorzystane fotopułapki, termowizory, noktowizory i Mobilne Centra Monitoringu – tak Straż Ochrony Kolei ogranicza wkraczanie na tory w niedozwolonych miejscach. Patrole funkcjonariuszy SOK wciąż muszą przeciwdziałać nieodpowiedzialnym zachowaniom na torach i apelują - Posłuchaj głosu rozsądku!

Prewencyjne patrole szlaków kolejowych, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. dzikich przejść, ograniczają zdarzenia zagrażające życiu i zdrowiu osób, które łamią przepisy i wkraczają na tory, wiadukty i mosty kolejowe. Niektórzy lekceważą rozsądek i narażają się na śmiertelne porażenie prądem wchodząc na konstrukcje sieci trakcyjnej.

Od początku 2020 roku w ramach akcji Bezpieczny Przejazd funkcjonariusze SOK przeprowadzili ponad 24 900 kontroli dzikich przejść. Ponad 1 700 osób musiało wysłuchać pouczeń, a 2 900 otrzymało mandaty za szczególnie nieodpowiedzialne zachowanie.

- By nie ryzykować życiem i oszczędzić innym problemów wystarczy słuchać głosu rozsądku. Każde zdarzenie na torach, obok podstawowego wymiaru jakim jest tragedia poszkodowanych i ich rodzin, przynosi negatywne skutki dla społeczeństwa i gospodarki. Wypadki na torach powodują opóźnienia pociągów i problemy w podróży dla setek pasażerów. – mówi dr inż. Józef Hałyk, Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.

W 2019 roku była najmniejsza od dziesięciu lat liczba tragedii spowodowanych wtargnięciem na tory kolejowe. W 150 zdarzeniach zginęło 108 osób, 28 zostało ciężko rannych. W 2020 r na torach przez wtargnięcie pod pociąg w miejscach niedozwolonych doszło do 49 tragedii. Funkcjonariusze wykorzystują wszystkie dostępne środki by tych zdarzeń było jak najmniej.

Straż Ochrony Kolei edukuje dzieci i młodzież. W 2019 roku przeprowadzono 1 060 spotkań dla ponad 64 000 uczestników. Podczas prelekcji w szkołach funkcjonariusze SOK omawiali zasady bezpieczeństwa na obszarze kolejowym. Spotkania były i będą prowadzone w 2020 r.

Przykładem tragicznego, nieodpowiedzialnego zachowania jest czerwcowy wypadek w Szczecinie. Trzydziestoletni mężczyzna pod wpływem alkoholu wszedł na konstrukcję sieci trakcyjnej. Został porażony prądem i spadł na tory. Reanimacja nie przywróciła życia. Funkcjonariusze prewencyjnymi patrolami, wielokrotnie zapobiegali takim i podobnie niebezpiecznym zachowaniom na torach. Apelują - Posłuchaj głosu rozsądku!

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei reagują na wszelkie zgłoszenia dotyczące bezpieczeństwa osób i mienia na obszarze kolejowym. Dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

Info: PKP