18:08
8 Sierpień 2020
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańscy policjanci podsumowali akcję Alkohol i narkotyki

Zamieszczono dnia pon., 2020-07-13 15:24

638 skontrolowanych kierowców i wyeliminowanie z ruchu drogowego dwóch kierujących pod wpływem narkotyków oraz jedenastu kierujących pod wpływem alkoholu – to efekt akcji pod nazwą „Alkohol i narkotyki”, przeprowadzonej przez gdańskich policjantów. Podczas kontroli drogowych funkcjonariusze zatrzymali również pięciu kierowców bez uprawnień, dwóch z zakazem sądowym i dwie osoby poszukiwane. 19 kierowców straciło swoje prawa jady za zbyt szybką jazdę.

W piątek i sobotę policjanci prowadzili akcję pod nazwą „Alkohol i Narkotyki". Dwudniowe działania funkcjonariuszy ukierunkowane były na wyeliminowanie z ruchu tych, którzy kierują pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych.

W trakcie działań policjanci zatrzymali jedenastu kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu. Dwóch ze skontrolowanych kierowców, było pod wpływem narkotyków i środków psychotropowych . Wśród nich był 38-letni gdańszczanin, który w sobotę wieczorem Aleją Płażyńskiego jechał motocyklem z prędkością 168 km na godzinę. Po zatrzymaniu go do kontroli policjanci ustalili, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do kierowania. Funkcjonariusze zbadali też stan trzeźwości motocyklisty, a także użyli testera na obecność narkotyków w jego organizmie. Wstępne badanie wykazało, że 38-latek był pod wpływem amfetaminy. Mężczyzna został przewieziony do szpitala na dodatkowe badania, a jego motocykl, który nie miał obowiązkowego ubezpieczenia, odholowano na parking.

W sobotę w godzinach porannych na al. Jana Pawła II do kontroli zatrzymany został 36-latek kierujący motorowerem, który jechał bez kasku. Podczas interwencji okazało się, że mężczyzna ma w organizmie promil alkoholu, a jego pojazd nie jest dopuszczony do ruchu. Za wykroczenia popełnione w ruchu drogowym, a także za przestępstwo kierowania motorowerem po alkoholu 36-latek będzie teraz odpowiadał przed sądem.

Kolejny pijany motorowerzysta został zatrzymany na ul. Piramowicza w sobotę przed północą. Po tym, jak 23-latek jechał ulicą tzw. zygzakiem, funkcjonariusze postanowili go skontrolować. Okazało się, że mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania i był pod wpływem ponad 0,5 promila alkoholu.

Podczas dwudniowych działań funkcjonariusze zatrzymali łącznie pięciu kierujących bez uprawnień, a także dwóch z zakazem sądowym. Wśród nich był 25-letni mieszkaniec powiatu ełckiego, który kierował fordem. Kontrola drogowa wykazała, że mężczyzna ma prawie pół promila alkoholu w organizmie i ciąży na nim dożywotni zakaz sądowy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. W trakcie działań dwóch ze skontrolowanych kierowców okazało się osobami poszukiwanymi. Gdańscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali też 19 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Za niestosowanie się do zakazu sądowego grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a za niestosowanie się do decyzji o cofnięciu uprawnień-do 2 lat więzienia. Zgodnie z obowiązującym prawem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków sprawcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i grzywna. W przypadku wykroczenia jest to kara aresztu albo grzywny.

Pamiętajmy! Każda osoba wsiadająca za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków stanowi zagrożenie dla siebie oraz zdrowia i życia innych użytkowników dróg. Nawet najmniejsza ilość alkoholu czy środków odurzających, psychotropowych  w organizmie prowadzi do drastycznego zmniejszenia zdolności kierowania pojazdem. Alkohol i narkotyki powodują zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce, a co za tym idzie-ograniczają zdolność do precyzyjnej obsługi pojazdów.

info/foto: KWP w Gdańsku