04:08
5 Sierpień 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Motoryzacyjne specjały w kartuskim muzeum

Zamieszczono dnia czw., 2020-07-16 08:22

Najbardziej luksusowe marki samochodów, perfum, kurorty i podróże morskie zaklęte w pracach najwybitniejszych francuskich mistrzów modernistycznego plakatu. Do tego L Illustration – największy tygodnik przedwojennego świata i piękny ESSEX z Kartuz.

To wszystko już dziś, 16 lipca 2020 roku o godz.17.00 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, przy ulicy Kościerskiej 1. Pod patronatem www.polnocna.tv i www.strefahistorii.pl, odbędzie się tam promocja rocznika Kartuskich Zeszytów Muzealych i otwarcie wystawy "Mistrzowie plakatu. Modernistyczna reklama w L`Illustration, największym tygodniku ilustrowanym XX - lecia międzywojennego.

Kartuskie Zeszyty Muzealne wydawane są od 2016 r. Zawierają materiały z zakresu etnografii i historii Kaszub. W najnowszym tomie odnajdziemy teksty: - motoryzacyjny, Bartosza Gondka, który przedstawi postać Józefa Macholli, pierwszego przedwojennego taksówkarza; Barbary Kąkol opisującej losy Stanisława Estkowskiego, naczelnika Poczty Polskiej w Kartuzach –  będącego ofiarą pomorskiej „krwawej jesieni” 1939 roku, czy też artykuł Krzysztofa Kowalkowskiego wspominającego nauczyciela Ignacego Andrzeja Kowalkowskiego.

Ponadto w publikacji odnajdą Państwo cenne materiały źródłowe m.in. Marii Kołakowskiej o epigrafach  na cmentarzu protestanckim we wsi Szymbark, czy Szymona Świątkowskiego, dotyczące zabytkowych nagrobków na cmentarzach w Sianowie przed 1945 roku.   

Z kolei wystawa „Mistrzowie plakatu. Modernistyczna reklama w L`Illustration, największym tygodniku ilustrowanym XX - lecia międzywojennego”. Jest efektem syntezy kilku wielkich pasji jej pomysłodawcy – Bartosza Gondka, czyli przede wszystkim motoryzacji, ale także historii i prasoznawstwa.

Wystawa składa się z 16 całostronicowych, oryginalnych reklam z najdroższej niegdyś trzeciej strony L'Illustration, z lat 20 – tych i 30 – tych XX wieku. Ich autorami są między innymi:

- Alexis"Alex" Kow, biały Rosjanin, jeden z pierwszych designerów samochodowych, związany głownie z Hotchkissem i Panhardem i jeden z współtwórców modernistycznej grafiki reklamowej

- Georges Hamel, "Geo" Ham", artysta malarz i rysownik, pilot i entuzjasta lotnictwa.

- Adolphe Jean-Marie Mouron „Cassandre”, mistrz plakatu, inspirujący się kubizmem  i surrealizmem.  

Założony w Paryżu w 1843 roku "L‘Illustration" należał przez 100 lat do czołówki najbardziej prestiżowych i opiniotwórczych tytułów prasowych na świecie. Redakcja zatrudniała zespół najwybitniejszych francuskich fotografików i rysowników których kreacje wpisały się w kanon historii sztuki. Co istotne w kontekście 100 lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Francji, "L ‘Illustration" był bardzo przychylny Polsce i Polakom, na bieżąco pisząc o polskiej tematyce. Nierzadko czyniąc z nich tematy z okładek.

info/foto: www.polnocna.tv i Muzeum Kaszubskie w Kartuzach