18:12
5 Grudzień 2020
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

XII edycja akcji „Zapal znicz pamięci” – 25 października 2020 (działania na terenie Oddziału IPN w Gdańsku)

Zamieszczono dnia sob., 2020-10-24 20:55

IPN: Zapraszamy do udziału w XII edycji akcji „Zapal znicz pamięci”, która odbędzie się 25 października br. na terenie Oddziału IPN w Gdańsku i Delegatury w Bydgoszczy.

W trakcie akcji pragniemy upamiętnić zamordowanych przez Niemców w ramach Operacji Tannenberg i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

W tym roku, na terenie Oddziału IPN w Gdańsku przypominamy szczególnie dwie osoby:

Hipolita Roszczynialskiego (1897–1939), działacza społeczno-politycznego, rotmistrza 18 Pułku Ułanów Pomorskich, wójta Rumii Zagórza rozstrzelanego w Piaśnicy 11 listopada 1939 r.

Roberta Otto Małłka (1909–1939), urodzonego się w poddziałdowskim Brodowie, w rodzinie wschodniopruskich Mazurów. Robert Otto Małłek kształcił się w ewangelickim Seminarium Nauczycielskim w Działdowie. Tam również wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Do wybuchu wojny był animatorem ruchu młodzieżowego w Związku Mazurów oraz nauczycielem szkoły powszechnej w Kurkach.

Uczestników akcji prosimy o zapalenie znicza w miejscu pamięci. Ze względu na epidemię, zachęcamy do indywidualnego i bezpiecznego udziału w akcji. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie internetowej IPN:

https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/119218,XII-edycja-akcji-Zapal-...

Red. / Info. organizator