22:03
28 marzec 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Mokre drewno szkodzi zdrowiu i portfelowi

Zamieszczono dnia śr., 2021-03-24 10:11
Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego od 1 stycznia br. mieszkańcy Pomorza nie mogą stosować w piecach domowych biomasy stałej o wilgotności powyżej 20%. Jednak palenie wilgotnym drewnem nie tylko szkodzi środowisku, ale jest też zwyczajnie nieopłacalne.
 
Straż Gminna Gminy Pruszcz Gdański weryfikuje wilgotność drewna stosowanego przez mieszkańców jako paliwo grzewcze w piecach domowych za pomocą wilgotnościomierza HIT-3 . Urządzenie posiada świadectwo wzorcowania wydane przez Okręgowy Urząd Miar i Wag w Krakowie i jest w stanie zbadać wilgotność 270 gatunków drewna.
Palenie mokrym drewnem skutkuje nie tylko mandatem do 500 zł, ale przede wszystkim ma wpływ na nasze zdrowie i portfele.
Podczas palenia mokrym drewnem traci się przynajmniej połowę jego wartości grzewczej w porównaniu do drewna wysuszonego, ponieważ część energii cieplnej powstałej w czasie spalania, zamiast do ogrzania budynku, zostanie zużyta na odparowanie wody. Ponadto drewno nie jest całkowicie spalane, a jego niedopalone części stałe i lotne produkty spalania osadzają się wewnątrz kotła i komina, tworząc warstwę izolacyjną (sadza), która utrudnia oddanie ciepła, tym samym zmniejsza się wydajność urządzenia grzewczego. Dodatkowo duża część szkodliwych produktów takiego spalania przedostaje się do atmosfery.
Jakie drewno wybrać do opału? Najważniejsze cechy, które decydują jaki gatunek drewna nadaje się na opał to jego gęstość oraz zawartość wody w świeżym drewnie. Gęstość decyduje o wartości opałowej drewna, natomiast ilość wody wpływa na czas suszenia. Drewno drzew liściastych ma większą gęstość niż iglastych, tak więc lepiej nadaje się do celów grzewczych
Jak suszyć drewno? W praktyce, aby drewno osiągnęło poziom 20% wilgotności, zaleca się, aby proces schnięcia przebiegał, w zależności od gatunku, minimum 2 lata (drewno liściaste). Oczywiście są gatunki drewna, które wymagają dłuższego czasu, np. dąb potrzebuje ok. 3 lat. Na początek warto drewno pozbawić kory – ułatwi się w ten sposób odparowanie wody. Następnie pociąć drewno, najlepiej na długość, która będzie dostosowana do wymiarów komory urządzenia grzewczego, w którym będzie spalane. Ponieważ szybkość odparowania wody zależy w dużym stopniu od powierzchni jaką mają poszczególne części drewna – szczapy, następnym etapem przygotowania jest rozłupanie pociętych „klocków”. Przygotowane do suszenia szczapy drewna układa się na warstwie izolacyjnej. To bardzo ważne, ponieważ izolacja zabezpieczy drewno przed podciąganiem wilgoci z gruntu i warto zastosować wolną przestrzeń pomiędzy ziemią, a pierwszą warstwą drewna, ułatwi to bowiem przepływ powietrza przez ułożony stos. Stos od góry musi być osłonięty przed opadami. Między zadaszeniem a drewnem powinna być również zachowana wolna przestrzeń dla cyrkulacji powietrza.
 
info/foto/Gmina Pruszcz Gdańskim 
 
 

 

Komentarze

Appreciate it for sharing this superb web site. <a href=http://daecheoncruise.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=22980>Wo Medikamente in Frankreich kaufen</a>

cerca indicazio... (niezweryfikowany), ndz., 2024-02-18 11:33