16:04
20 kwiecień 2024
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Będzie podwyżka rachunków za ogrzewanie

Zamieszczono dnia pon., 2021-03-29 08:53

Ministerstwo Klimatu zezwoli firmom ciepłowniczym na uwzględnianie w taryfach "lawinowo rosnących" kosztów CO2 - podano w projekcie rozporządzenia. Oznacza to podwyżki rachunków. Jeśli do nich nie dojdzie, firmy ciepłownicze mogą upadać.

Ceny uprawnień do emisji CO2 poszły tak ostro w górę, że rentowność tracą polskie elektrownie na węgiel. W ubiegłym roku za uprawnienie do tony CO2 emisji trzeba było płacić 25 euro, a teraz powyżej 41 euro. To skutek dopuszczenia przez Komisję Europejską w tym roku funduszy inwestycyjnych do spekulacji na rynku uprawnień i prawie wyzerowania liczby przydzielanych praw darmowych. Największy producent energii - PGE - zamiast 5,5 mld zł musi zapłacić 11 mld.

"Proponuje się umożliwić zmiany taryf dla ciepła, ze względu na istotną zmianę ceny uprawnień do emisji CO2, w sposób szybki, bez konieczności badania i analizowania całej taryfy dla ciepła. Umożliwi to zakończenie postępowania administracyjnego bez zbędnej zwłoki i pozwoli wprowadzić ją do stosowania - co umożliwi pokrycie rosnących gwałtownie kosztów emisji" - napisano w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Klimatu, które ma być wydane do 15 kwietnia.

"Należy uwzględnić duże, niezaplanowane koszty zakupu uprawnień do emisji przez skorygowanie przychodów przedsiębiorstwa, bowiem koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 są bezsprzecznie kosztami uzasadnionymi. Brak takich działań może być przyczyną postawienia przedsiębiorstw w stan upadłości, w wyniku czego może być zagrożone bezpieczeństwo energetyczne odbiorców ciepła i mieszkańców w gospodarstwach domowych" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Zrozumiałe, że przedsiębiorstwa nie mogą działać na stratach. Kwestia w tym, że środki z praw do emisji CO2 trafiają do polskiego budżetu, więc teoretycznie wystarczy obniżyć akcyzę na prąd oraz VAT na prąd i ogrzewanie, żeby ludziom zrekompensować koszty wyższych rachunków. Rząd mógłby na całej operacji wyjść na zero. Tylko czy się zdecyduje na taki krok? 

 

oprac. KLB

źródło/BI