niedziela, 26 maja, 2024

Ranking dekoderów DVB-T2 – co warto o nich wiedzieć?

Naziemna telewizja cyfrowa działa w Polsce od dawna. Pierwsze regularnie działające nadajniki postawiono już w 2010 roku i od tego czasu stopniowo rozbudowywano infrastrukturę. Telewizja naziemna to alternatywa dla telewizji satelitarnej oraz sieci kablowych. Jej odbieranie możliwe jest dzięki przetwarzaniu sygnału wysyłanego z nadajników znajdujących się na wzniesieniach i dachach budynków. W związku z tym, że obejmuje ogromny obszar, jest również powszechnie używana. Większe emocje zaczęła budzić dopiero niedawno, za sprawą zmiany standardu nadawania. Co warto na ten temat wiedzieć? Dowiedz się, kto powinien zaopatrzyć się w dekoder DVB-T2 oraz na jaki model warto się zdecydować!

Kto potrzebuje dekodera DVB-T2?

Zmiana standardu nadawania telewizji cyfrowej nastąpiła w naszym kraju w 2022 roku. Wprowadzano ją stopniowo, szczegółowo informując telewidzów o konieczności zaopatrzenia się w odpowiedni dekoder, który umożliwi dalsze odbieranie ulubionych kanałów. Rząd zaoferował nawet dofinansowanie do zakupu tego typu sprzętu. Problem dotyczył niewielkiej części telewidzów, którzy posiadali telewizory starszej generacji. W nowych modelach dekoder (tuner) DVB-T2 jest bowiem fabrycznie wbudowany.

Masz w domu TV sprzed lat? Wystarczy podłączyć do niego dekoder, który w prawidłowy sposób przetworzy nową wersję sygnału – nie trzeba od razu decydować się na wymianę odbiornika. Niektórzy oczywiście skorzystali z okazji, by wymienić sprzęt na nowszy, zyskując dostęp do nowoczesnych rozwiązań, takich jak smart TV.

Dekodery DVB-T2 – ranking

Czy wszyscy, którzy powinni, zaopatrzyli się już w dekoder? Nie do końca! Pomimo szeroko komunikowanych zmian, zachowano starszą wersję sygnału dla telewizji publicznej (TVP) przez wiele miesięcy – nowy standard nadawania w telewizji publicznej wprowadzono dopiero w grudniu 2023. Dlatego właśnie wtedy niektórzy dopiero spostrzegli, że potrzebny jest zakup odpowiedniego urządzenia!

Dekoder to znacznie mniejszy koszt niż ewentualna wymiana telewizora. Jaki model sprzętu wybrać, by spełnił oczekiwania? Oto kilka modeli, które wyróżniają się na tle konkurencji!

  • Tuner TV FERGUSON Ariva 175 Combo

To najbardziej uniwersalny ze wszystkich przedstawionych modeli. Dekoder przetwarza nie tylko sygnał telewizji naziemnej DVB-T2, ale również sygnał satelitarny oraz pochodzący z sieci kablowych. Wybranie tego urządzenia będzie dobrą decyzją, jeśli obecnie korzystasz z telewizji naziemnej, ale rozważasz oglądanie programów także z innych źródeł. Warto zaznaczyć, że umożliwia zatrzymanie nadawanego na żywo programu, a także nagrywanie na nośnik USB. Może pełnić także funkcję odtwarzacza audio i wideo.

  • Tuner TV MANTA DVBT018

To idealna propozycja dla osób dla których najważniejsza będzie niska cena oraz kompaktowe rozmiary. Ten niewielki dekoder zmieści się na każdej półce i nie będzie się rzucać w oczy. Obraz wyświetlany jest w jakości HD, a dodatkowy atut stanowi funkcja nagrywania oraz możliwość korzystania z blokady rodzicielskiej.

  • Tuner TV COMSAT DVB-T2 HEVC TE 2050 HD

Trzecia propozycja, którą warto rozważyć, to także model z funkcją nagrywania i odtwarzania ulubionych filmów. Obsługuje wiele formatów plików, w tym ścieżkę audio, dzięki czemu może być używany do włączania ulubionej muzyki. Tak samo jak dekoder Manta ma funkcję ochrony rodzicielskiej. Informacje, takie jak aktualnie wybrany program czy godzina, pokazywane są na dużym, czytelnym wyświetlaczu.

Opisane dekodery to tylko przykłady dobrze sprzedających się propozycji. W rzeczywistości oferta jest znacznie szersza, ponieważ wiele firm oferuje podobny sprzęt. Zobacz wszystkie dekodery DVB-T2 w sklepie MediaMarkt i wybierz model dla siebie!

Zobacz również: