piątek, 29 marca, 2024

Pszczoły, greenwashing i wiedza czyli Północny eko pomocnik

Na platformach informacyjnych PółnocnaTV odbyła się premiera najnowszego odcinka programu edukacyjnego „Północny eko pomocnik: Pszczoły”. Twórcy programu opowiedzieli o pszczole miodnej, jej biologii, o tym, co się stanie, kiedy pszczół zabraknie i jak możemy pomóc tym owadom. Film spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem internautów.

Program zwraca uwagę na zjawisko greenwashingu czyli modę promującą bardzo konkretne zachowanie z kompletnym pominięciem działania systemowego. W przypadku pszczół chodzi o zjawisko stawiania uli w mieście i wysiewania łąk kwietnych z pominięciem dzikich owadów i roślin funkcjonujących w lokalnych ekosystemach. W efekcie dochodzi do zaburzenia funkcjonowania takiego ekosystemu i zamiast pomagać, szkodzimy bioróżnorodności środowiska. Dlatego tak istotna jest właściwa edukacja ekologiczna i wiedza a nie uleganie chwilowym modom.

W filmie nie mogło zabraknąć podstawowej wiedzy i ciekawostek o pszczole miodnej, jej życiu, pracy i wkładzie w funkcjonowanie ekosystemu. Wsparcia merytorycznego ekipie udzielili dr Paulina Kozina z Uniwersytetu Gdańskiego, Piotr Kowalczyk z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach oraz pan Eugeniusz Juchniewicz – pszczelarz z wieloletnim doświadczeniem w hodowli pszczoły miodnej.

– Chcieliśmy pokazać, że czasem mając dobre intencje a nie posiadając odpowiedniej wiedzy, można pszczołom i przyrodzie w ogóle po prostu zaszkodzić – mówi Karolina Białke, autor scenariusza i reżyser filmu – Mimo, że to najczęściej występujący gatunek pszczoły w Polsce, to chcieliśmy o niej opowiedzieć. Muszę przyznać, że obcowanie z przyrodą w taki sposób, zaglądanie wprost do ula czy poruszanie się w roju pszczół, to ciekawe doświadczenie.

Film edukacyjny „Północny eko pomocnik. Pszczoły – edukacja ekologiczna. To efekt projektu realizowanego przez PółnocnaTV przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem projektu była Gmina Pszczółki, gdzie ekipa realizowała większość zdjęć. Podczas realizacji materiału ogromną pomoc i zaangażowanie okazała Gminna Biblioteka Publiczna w Pszczółkach na czele z dyrektorem Michałem Piotrowiczem. Do pracy nad filmem udało się zaangażować także dzieci i młodzież skupioną wokół biblioteki.

Podstawowym celem projektu jest edukacja ekologiczna – czasem opierająca się modzie np. na miejskie pasieki czy wysiewane niewłaściwie kwietne łąki. Najnowszy odcinek Północnego eko pomocnika systematyzuje wiedzę, obala mity i podpowiada właściwe zachowania by pomóc pszczołom przetrwać.

Gdzie oglądać?

Najnowszy odcinek eko pomocnika można obejrzeć na stronie www.polnocna.tv, na panpage’u facebookowym PółnocnaTV i na kanale na YT. Poniżej linki:

A także na Facebooku:

https://www.facebook.com/polnocna/videos/691088608938555

Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku