czwartek, 13 czerwca, 2024

100 łódek na stulecie zaślubin Polski z morzem. Pierwsze zostały zwodowane

foto/UMWP

Wodowanie i prezentacja pierwszych łódek zakupionych w ramach projektu samorządu województwa pomorskiego 100 łodzi na 100-lecie zaślubin Polski z morzem odbyło się w sobotę, 26 czerwca 2021 r. Uroczystość miała miejsce nad jeziorem Brodno Wielkie w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze.

W wydarzeniu wzięli udział: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak, wójt Cedrów Wielkich Janusz Goliński oraz Elżbieta Czaja prezes Yacht Sport z Mysłowic. Towarzyszyło im także kilkunastu uczniów z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej i Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Lamelka z Kartuz, który wypróbowali przywiezione jednostki.

Będą żeglować i uczyć się współpracy

W malowniczym otoczeniu Pojezierza Kaszubskiego w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu odbyło się uroczyste wodowanie czterech łódek. Gospodarzem uroczystości był burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

Marszałek Mieczysław Struk, który przybył nad jezioro Brodno Wielkie, przypomniał, że: „100 lat temu, kiedy Pomorze wróciło w granice Rzeczypospolitej powstawały organizacje, które promowały żeglarstwo, hartowały ducha młodych ludzi, uczyły współpracy. – Nasz projekt ma do tego nawiązywać. Chcemy edukować młodzież, uczyć nie tylko zachowania na wodzie, ale także ekologii, współpracy oraz dyscypliny. Mam nadzieję, że flota 100 łodzi będzie powiększała się sukcesywnie i przyczyni się do rozwijania pasji, jaką może być żeglarstwo – mówił marszałek województwa.

Pomorze ma doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych

Liderką projektu 100 łódek na 100-lecie zaślubin Polski z morzem jest wójt Pruszcza Gdańskiego Magdalena Kołodziejczak. Wójt powiedziała, że: „To było dość trudne zdanie, bo na co dzień nie kupuje się 100 łodzi. – Pruszcz Gdański, który do tej pory niewiele miał wspólnego z żeglarstwem, teraz staje się gminą, w której będziemy krzewić tę umiejętność. Do realizacji projektu przyczyniły się m.in. takie inwestycje jak Pętla Żuławska. Dzięki doskonałemu położeniu nie tylko nadmorskiemu, ale i w otoczeniu wielu jezior Szwajcarii Kaszubskiej, w naszym województwie mamy świetne warunki do żeglowania – wyjaśniła Magdalena Kołodziejczak.

Natomiast odbierający jedną z łódek wójt Janusz Goliński stwierdził, że: „W sercu Kaszub mamy nie tylko smakowite truskawki, ale piękne jeziora, idealne do nauki żeglowania i powinniśmy to wykorzystać. Dzięki nowej infrastrukturze i tym łódkom w Cedrach Wielkich będziemy uczyć żeglowania”.

Zobacz również: