środa, 19 czerwca, 2024

Burza śnieżna nad Pomorzem

Dziś większość z nas obudziła śnieżyca, zawieja i grzmoty. Wielu z Was zastanawiało się, jak to możliwe, że w tak niskiej temperaturze możliwe jest uformowanie się burzy.

Jedni posądzali o to zmiany klimatyczne, inni mityczny „dziki gon”, urządzający sobie polowanie po niebie. Tymczasem, jeżeli otworzymy sobie mapę pogodową, zobaczymy, że nad naszym wybrzeżem przechodzi właśnie bardzo rzadkie, ekstremalne zjawisko pogodowe. Ostry układ konwekcyjny miejscami generuje wyładowania atmosferyczne, a wraz ze zbliżaniem się do naszego kraju jego siła będzie rosła. To waśnie takie szkwały topiły w przeszłości niespodziewanie statki i okręty. Około godziny 6:00 osty szkwał dotarł do lądu. Około godz. 10:00 CET może już dotrzeć do okolic Poznania i Warszawy. Układ na swojej drodze generuje bardzo silne, a miejscami niszczące porywy wiatru przekraczające znacznie prędkość 100 km/h. Największe prawdopodobieństwo bardzo silnych porywów wiatru wystąpiło na północy Polski.

Straż Pożarna od kilku godzin ma już pełne ręce roboty.

8:25 Z uwagi na pogorszenie warunków pogodowych GZDiZ informuje o zamknięciach cmentarzy komunalnych, a także Parku Oliwskiego. Na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko oraz Cmentarzu Łostowickim obowiązuje zakaz wjazdu samochodów. Zaplanowane pogrzeby odbywać się będą zgodnie z terminami.

7:33 – Rzecznik KW PSP GDAŃSK – Informuje, że na dzisiejszej służbie od godz. 8:00 do godz. 7:00 straż odnotowała 147 interwencji zakwalifikowanych jako MZ-Atmosferyczne – silne wiatry. Najwięcej zdarzeń na terenie pow. wejherowskiego – 34, powiat słupski – 24, pow. kartuski – 18. Brak osób poszkodowanych.

7:20 – w ok. 40 gminach w naszym województwie występują przerwy w dostawie energii elektrycznej.

7:14 Krzywe Koło i okolice Sobowidza, p. gdański. Powalone drzewa.

7:00 Zerwana sieć trakcyjna SKM między stacjami Gdańsk Oliwa – Gdańsk Wrzeszcz. Bilety SKM honorowane są w PolRegio i ZTM.

6:47 Bogatka, pow. gdański, powalone drzewo.

6:35 Teren Grupa LOTOS wyjazd z bramy nr. 8. Drzewo spadło koło samochodu, na miejscu zastęp z LOTOS Straż.

05:25 Do tej pory odnotowano ok. 20 interwencji związanych z silnym wiatrem.

5:09 Gdynia, ul. Sopocka, powalone drzewo.

04:05 Do tej pory odnotowano 13 interwencji związanych z silnym wiatrem.

04:00 Jak informuje ENERGA – OPERATOR SA (oddział Gdańsk) – w ok. 10 gminach występują przerwy w dostawie prądu.

3:10 Gdańsk, ul. Zakopiańska, powalone drzewo.

3:05 Sopot, ul. Majchrowskiego, powalone drzewo.

Jeśli podoba Ci się nasza twórczość, wesprzyj niezależne media i postaw nam kawę TU

Zobacz również: