poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Kociewiacy odbudują spalony kościół w Kasparusie

foto/fb/Kazimierz Chyła

Nowy Rok 2021 już na początku postawił przed społecznością Kociewia niebywałe wyzwanie. A takim bez wątpienia będzie odbudowa zabytkowego, neogotyckiego, drewniano-ceglanego z 1926 roku kościoła pw. św. Józefa w Kasparusie, gmina Osiek, który spłonął 31 grudnia 2020 r.

– W związku z tą niepowetowaną stratą dla parafian, całej lokalnej społeczności, powiatu starogardzkiego, Kociewia, nie możemy załamywać rąk – mówi starosta starogardzki Kazimierz Chyła – Dlatego wspólnie z Burmistrzem Skórcza januszem Koseckim i ks. Dariuszem Ryłko, proboszczem parafii pw. Wszystkich Świętych w Skórczu, która administruje w Kasparusie ustaliliśmy jedno – że nikt z nas nie wyobraża sobie, by kościół nie został odbudowany, dlatego jako starosta starogardzki zadeklarowałem oprócz planowanych zbiórek publicznych pomoc w celu pozyskania środków.

Pomoc w odbudowie zadeklarował poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński oraz lokalni samorządowcy.

– Niebawem powstanie konwent, do którego zaproszę Prezydenta Starogardu Gdańskiego, Burmistrzów oraz Wójtów z naszego powiatu. Wspólnie stworzymy plan działania na najbliższe miesiące – podkreśla starosta starogardzki – Nie pozostawimy parafii samej sobie. Jestem także w stałym kontakcie z Wójtem Osieka Januszem Kaczyńskim, który również jest mocno zaangażowany w sprawę. Wspólnie chcemy uratować część naszego dziedzictwa kulturalnego w zakresie zabytków związanych z kultem religijnym. Głęboko wierzę w to, że znacznie przed setną rocznicą wybudowania tego obiektu wszyscy będziemy zadowoleni z tego, że piękna świątynia znowu góruje nad Kasparusem, wpisując się w malowniczy obraz naszego ukochanego Kociewia.

Zobacz również: