sobota, 30 września, 2023

Kolbudy: Będzie jaśniej!

foto/www.kolbudy.pl

Trwa montaż nowych lamp oświetleniowych typu LED wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego między Kolbudami a Bąkowem. W ramach umowy zawartej przez Gminę Kolbudy ze spółką Energa Oświetlenie, na wspomnianym odcinku, zamontowanych zostanie łącznie 155 lamp, które doświetlą ścieżkę oraz poszczególne odcinki drogi wojewódzkiej 221. Oświetlenie dedykowanie pojawi się również na przejściach dla pieszych, co znacznie poprawi bezpieczeństwo.

Całość zadania, którego celem jest poprawa standardu oświetlenia na terenie Gminy Kolbudy podzielono na kilka etapów. Nowe maszty z oprawami LED na odcinku od węzła Kowale do ronda przy stacji benzynowej w Bąkowie zamontowano już w 2019 roku.

– Aktualnie trwa montaż nowych słupów na odcinku od szkoły w Kolbudach do ronda w Bąkowie – mówi Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów. – Słupy mają od 5 do 9 metrów wysokości, w zależności od ich lokalizacji. Na odcinkach przylegających do drogi wojewódzkiej ustawiane są wyższe, gdyż mają oświetlić nie tylko ciąg pieszo-rowerowy, ale również jezdnię. Rozwiązanie takie stosowane jest w Lublewie Gdańskim i części Bąkowa. Tam gdzie ścieżka przebiega w większej odległości od ulicy stawiane są niższe, 5 metrowe maszty.

Oprócz montażu wspomnianych lamp LED-owych w ramach umowy wykonane zostanie również dedykowane oświetlenie na dwóch przejściach dla pieszych w Lublewie Gdańskim, co w znacznym stopniu powinno poprawić bezpieczeństw pieszych.

– Poprawa bezpieczeństwa pieszych to bez wątpienia jeden z priorytetów – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Na terenie gminy wciąż zbyt często dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Potrącenia mają miejsce również na „pasach”, w pobliżu których widoczność po zmroku jest ograniczona. Na montaż lamp w tych miejscach, podobnie jak na oświetlenie ciągu pieszo-rowerowego nasi mieszkańcy czekają od wielu lat. Ze ścieżki, korzysta wielu spacerowiczów, biegaczy czy rowerzystów.

Jak informuje Referat Inwestycji i Remontów zakres zadań określonych w umowie zawartej ze spółką Energa Oświetlenie powinien zostać ukończony do końca sierpnia br.

– Myśleliśmy, że wspomniane inwestycje uda się ukończyć wcześniej, jednak prace związane z montażem oświetlenia wymagają szeregu uzgodnień i pozwoleń – mówi Adam Babkiewicz. – Niestety z powodu epidemii koronawirusa, która ma wpływ na pracę urzędów i firm, na pewne decyzje trzeba czekać nieco dłużej. Również tegoroczna zima niezbyt sprzyja prowadzeniu niektórych prac w terenie.

Zobacz również: