niedziela, 3 marca, 2024

Kolejny nowoczesny oddział w Kociewskim Centrum Zdrowia

foto/Ewa Macholla – Jacewicz

W ramach wielkiego projektu realizowanego przez Powiat Starogardzki w Kociewskim Centrum Zdrowia wyremontowany został oddział neurologiczny. Koszt modernizacji to ponad 2,5 mln zł. Przebudowa szpitala za blisko 63 mln zł wkracza w kolejny etap.– W trakcie trwającej blisko 8 miesięcy modernizacji całkowicie przebudowano prawie 500 m²oddziału! Koszt robót budowlanych wyniósł 1,7 mln złotych, natomiast koszt wyposażenia to prawie800 tysięcy złotych – wyjaśnia wicestarosta Patryk Gabriel. – Jest to efekt kilkuletniej pracy zespołu urzędników ze Starostwa Powiatowego, czyli osób, które napisały i przygotowały projekt, oraz użytkownika, czyli Kociewskiego Centrum Zdrowia. Prace trwały od kwietnia ubiegłego roku i były szeroko zakrojone. Doszło do poważnych zmian.- W trakcie robót budowlanych na oddziale neurologicznym zlikwidowane zostały loggie wzdłuż wschodniej elewacji oddziału, co pozwoliło poszerzyć powierzchnię użytkową gabinetów i sal chorych– podkreśla Maciej Manikowski, dyrektor ds. ekonomicznych Kociewskiego Centrum Zdrowia. -Wstawiona została nowa stolarka okienna, zamontowano nowe skrzydła drzwiowe, wymieniono wszystkie instalacje wewnątrz oddziału, wykonano również nowe posadzki i okładziny ścienne.

 Oddział neurologiczny został wyposażony w nowoczesne sprzęty medyczne.- Kupiliśmy m.in.: 18 łóżek, w tym 2 do intensywnego nadzoru, a także kozetki, szafy medyczne, wyposażenie meblowo-biurowe – wylicza Beata Gradowska, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego. – Na oddział neurologiczny trafiły również specjalistyczne urządzenia medyczne, takie jak: aparat EKG, ultrasonograf, respirator, defibrylator czy zestaw komputerowy z oprogramowaniem holterowskim, które zasilą wyposażenie nowoczesnych pracowni badań holterowskich EKG i ultrasonografii dopplerowskiej oraz pracowni elektrofizjologicznej.

 – Bardzo dziękujemy naszym partnerom. Wykonawcą przebudowy głównego budynku, jak i bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni, jest sprawdzona firma Hartuna sp. z o.o. ze Skarszew, dostawcą sprzętu medycznego jest firma Biameditek, a dostawą i montażem wyposażenia socjalno-biurowego zajęła się firma All Med – dodaje Jagoda Chylicka z Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego. To nie koniec dobrych wiadomości. W ramach wielkiego projektu realizowanego przez Powiat Starogardzki w Kociewskim Centrum Zdrowia powstał zupełnie od podstaw Zakład Diagnostyki Obrazowej, wyposażony kompleksowo w sprzęt marki GE Healthcare, w skład którego weszły: tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, zestaw do cyfrowej radiografii oraz ultrasonograf. Całkowita wartość umowy wyniosła ponad 8,7 mln złotych, z czego 6,1 mln złotych to sam sprzęt. Wielki projekt wkracza w kolejny etap.- Do tej pory przebudowane i wyposażone zostały już 3 oddziały: udarowy, kardiologiczny i neurologiczny – podsumowuje starosta Kazimierz Chyła. – Kolejnym oddziałem, który ulegnie przebudowie, będzie oddział chirurgii ogólnej, później oddział chorób wewnętrznych oraz zakład rehabilitacji. To w sumie 136 łóżek dla pacjentów Kociewskiego Centrum Zdrowia. W tym roku oddamy do użytku nowy budynek bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią. Na chwilę obecną jesteśmy również  w trakcie wyboru wykonawcy robót budowlanych na utworzenie specjalistycznych poradni, zajmujących się leczeniem chorób cywilizacyjnych. Wartość całego wielkiego projektu realizowanego przez Powiat Starogardzki w Kociewskim Centrum Zdrowia to ponad 63 miliony złotych.  

 

Zobacz również: