piątek, 23 lutego, 2024

Na mapę kolejową Polski wróciło połączenie Kwidzyn – Malbork

foto/UMWP

Dobra wiadomość dla mieszkańców Powiśla i nie tylko. Po kilku latach prac budowlanych i wielu korektach terminu ich zakończenia, PKP Polskie Linie Kolejowe SA udostępniają do eksploatacji odcinek linii kolejowej nr 207 Malbork-Kwidzyn. Od 10 lipca 2021 r. pomiędzy dwoma miastami podróż pociągiem zajmie około 40 minut, to prawie 20 minut szybciej niż autobusem.

Trasę będą obsługiwać pojazdy zakupione w 2015 roku w ramach pomocy finansowej Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Inauguracyjny przejazd odbył się 9 lipca 2021 r. Wzięli w nim udział m.in. wicemarszałkowie województwa pomorskiego Leszek Bonna i Józef Sarnowski oraz samorządowcy z Powiśla. W Sztumie na pociąg czekała liczna grupa mieszkańców, którzy pojechali do Kwidzyna.

Pociągiem do Kwidzyna

Pierwsze, po długiej przerwie pociągi wyjadą na tory 10 lipca 2021 roku.

– Cieszymy się, że po remoncie pociągi wracają na tory. Ruszamy rozkładem jazdy liczącym 9 par pociągów Malbork-Kwidzyn – zapowiada Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Podróż pomiędzy dwoma miastami potrwa około 40-45 minut. – To o wiele szybciej niż autobusem, po zatłoczonej drodze krajowej nr 55 – dodaje.

Bilet normalny w jedną stronę, w ramach Taryfy Pomorskiej, kosztuje 9,80 zł.

Nowe tory i stacje

W ramach prac zmodernizowane zostały tory, perony i wszystkie obiekty inżynieryjne.

– Nowe tory położono na ok. 55 km linii. Dzięki temu pociągi pojadą z prędkością nawet ponad 100 km/h. Wyremontowanych zostało 11 stacji i przystanków – podkreśla wicemarszałek Bonna.

Pasażerowie będą mieli do dyspozycji perony dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ustawione będą na nich wiaty, gabloty z rozkładami jazdy i oświetlenie. Szacuje się, że z nowej infrastruktury skorzysta nawet 176 tys. pasażerów rocznie.

Zadbano również o bezpieczeństwo ruchu. Niestrzeżone dotychczas przejazdy kolejowe wyposażono w sygnalizację i szlabany. Całkowita wartość inwestycji to ponad 267 mln zł. Z tego ponad połowa, czyli ok. 180 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie.

Rozkład jazdy

Najważniejszą informacją dla pasażerów jest rozkład jazdy.

– Staraliśmy się tak go skonstruować, aby umożliwić wygodny dojazd do pracy, szkoły czy aby załatwić sprawy nie tylko w sąsiednich miastach, ale i w dalszych miejscowościach. Składy będą skomunikowane w Malborku z innymi pociągami w kierunku Tczewa czy Elbląga. Pierwszy pociąg z Malborka wyjedzie już o 4.30, ostatni natomiast o 20.20 – informuje wicemarszałek Bonna.

Będzie też bezpośredni pociąg do Trójmiasta. Południowy odcinek linii nr 207 pomiędzy Kwidzynem a Grudziądzem nadal jest w trakcie modernizacji realizowanej przez PKP PLK SA. Dlatego na stacji Kwidzyn pociągi będą skomunikowane z autobusami komunikacji zastępczej do Grudziądza.MAT. POLREGIO SP. Z. O.O.

mat. POLREGIO

info/umwp

Zobacz również: