środa, 19 czerwca, 2024

Powiat starogardzki: Nowa klasa patronacka w ZSZ?

foto/ powiat starogardzki

Wiele wskazuje na to, że w Zespole Szkół Zawodowych ma szansę powstać nowa klasa patronacka. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych uczniów, którzy interesują się motoryzacją.

Przed kilkoma tygodniami z wicestarostą Patrykiem Gabrielem skontaktował się pan Daniel Parulski, lokalny przedsiębiorca. Rozmowa dotyczyła wielu kwestii, w tym także pomysłu na nowy profil kształcenia w jednej ze szkół prowdzonych przez Powiat Starogardzki. Okazało się, że idealnym miejscem będzie Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim. Odbyło się już nawet pierwsze spotkanie, na którym omawiano ideę utworzenia klasy patronackiej firmy Yamaha.

– Jest to bardzo ciekawy pomysł, nad którym warto się zastanowić – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel. – Staramy się systematycznie uatrakcyjniać ofertę edukacyjną w naszych szkołach. 

Klasy patronackie firmy Yamaha już funkcjonują w Polsce. 

– Obecnie posiadamy cztery klasy patronackie: w Ciechanowie, Bydgoszczy, Pszczynie oraz w Warszawie – mówi Piotr Piszcz, dyrektor techniczny Yamaha Motor Polska. – Nie zależy nam wyłącznie na podpisaniu umowy, chcemy przede wszystkim aktywnie współpracować. Nie wybraliśmy Starogardu Gdańskiego przypadkowo, bowiem w Trójmieście jeden z dealerów z rozmachem buduje nowy salon. Jest to osoba bardzo dynamiczna, z zapałem i zaangażowaniem.

Dzięki współpracy z firmą Yamaha uczniowie z klasy mechaników motocyklowych będą mieli dostęp do najnowszych nowinek technicznych, pomocy naukowych oraz autoryzowanych szkoleń. Do celów dydaktycznych wykorzystywany ma być m.in. motocykl, czy silnik.

– Wciąż potrzebujemy dobrych fachowców – przyznaje Piotr Piszcz.

– Chcemy w ten sposób dać młodym ludziom możliwość wyboru, by na własnej skórze mogli się przekonać, czy nauka w takiej klasie to dla nich pomysł na życie – podkreśla Daniel Parulski. – Będą mieli dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań i narzędzi. Jest to klasa dla ludzi z pasją. My dajemy uczniom możliwość na zdobycie nowych umiejętności, ale to od nich samych będzie zależało jak je wykorzystają w dorosłym życiu.

Na razie odbyło się pierwsze spotkanie, na którym omawiano zasady funkcjonowania klasy.  

Nie jest to pierwsze takie rozwiązanie. Szkoły prowadzone przez Powiat Starogardzki współpracują m.in. z Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma, Energą, czy firmą Flex. 

Zobacz również: