piątek, 24 maja, 2024

Aqua Centrum w Kolbudach skończyło „roczek”

Rok temu, w ostatnim tygodniu marca, w Aqua Centrum Kolbudy pojawili się pierwsi użytkownicy. Na inaugurację, nową, wodną atrakcję – w ramach lekcji wychowania fizycznego – przetestowali uczniowie szkół dla których Gmina Kolbudy jest organem prowadzącym. Od tamtej pory basenowe „kołowrotki” naliczyły niemal cztery tysiące wejść uczniów gminnych podstawówek. Statystyki prowadzone przez Aqua Centrum Kolbudy pokazują, że tylko w okresie od początku sierpnia 2022 roku do końca lutego bieżącego roku odnotowano blisko 51 tysięcy wejść użytkowników na pływalnię. Liczba ta – w ujęciu miesięcznym – systematycznie wzrasta i w lutym zbliżyła się do 10 tysięcy.

W gronie korzystających z ACK są miłośnicy pływania, saunowania, a także aqua aerobiku czy innych form aktywności sportowej, jak ćwiczenia na deskach SUP.

– Aqua Centrum Kolbudy to miejsce rozrywki i rekreacji o jakim inne gminy wiejskie mogą tylko pomarzyć – słyszymy od jednej z użytkowniczek pływalni. – To doskonałe uzupełnienie gminnej oferty służącej aktywności fizycznej. Miło patrzeć na mamy i ich kilkumiesięczne dzieci, które uczestniczą w zajęciach, czy na seniorów wykonujących ćwiczenia do których zachęcają instruktorzy. Pływalnia cieszy się rosnącym zainteresowaniem mieszkańców.

Średnia dzienna liczba wejść od sierpnia 2022 roku do końca lutego tego roku wynosiła 249. Najwięcej wejść do ACK notowanych jest w soboty i niedziele. Rekordowa okazała się niedziela 12 lutego br., kiedy z oferty ACK skorzystało niemal 500 osób. Dotychczasowy rekord frekwencji o jednej godzinie zarejestrowano 2 listopada 2022r. o godz. 19.00. Wówczas jednocześnie z obiektu korzystało 121 osób.

Analiza danych statystycznych dotyczących wejść do ACK pozwoliła także zaobserwować tendencję, że dniami tygodnia w które użytkownicy najmniej chętnie korzystają z obiektu są wtorki i piątki. Wśród użytkowników ACK są zarówno niemowlęta, które w asyście rodziców oswajają się z wodą podczas zabawy, jak i najstarsi mieszkańcy, chętnie korzystający z wodnych masaży i wykonujący ćwiczenia rehabilitacyjne pod okiem instruktorów. Dzieci i młodzież oswajają się z wodą lub doskonalą naukę pływania. Raz w miesiącu każdy ma możliwość przystąpienia do egzaminu na kartę pływacką. Do tej pory wydano ponad 30 takich dokumentów.

W ciągu minionego roku w ACK odbywały się pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego z użyciem nowoczesnego sprzętu ratunkowego, w tym podwodnych dronów. Organizowano instruktarze nurkowania, a także zajęcia pływania w syrenich ogonach.

– Pierwszy rok funkcjonowania Aqua Centrum Kolbudy, to dla nas wszystkich wielka nauka – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Oferta pływalni systematycznie się rozrasta, a wraz z nią zwiększa się liczba użytkowników. Mieszkańcy chętnie odwiedzają obiekt i co najważniejsze chcą tu wracać. Systematycznie staramy się urozmaicać zajęcia i dostosowywać je do wszystkich grup wiekowych. Organizujemy też imprezy okolicznościowe, jak Mikołajki, Walentynki czy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wejściówki na te wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wysoka frekwencja pokazuje, że podążamy w dobrym kierunku.

Zobacz również: