środa, 29 listopada, 2023

Kolbudy: Podpisano umowę na projekt „obwodnicy ul. Zeusa” w Kowalach

foto/www.kolbudy.pl

To ważny krok w kierunku budowy drogi określanej mianem „obwodnicy ulicy Zeusa” w Kowalach. Wójt Andrzej Chruścicki podpisał umowę na wykonanie projektu budowlanego dla ciągu, który ma przebiegać równolegle do obwodnicy Trójmiasta, stanowiąc połączenie ulicy Glazurowej z ulicą Klasyczną na terenie Borkowa.

Projekt zrealizuje firma Viatrakt Łukasz Kitowski. Jeżeli sytuacja epidemiczna nie utrudni prac, dokumentacja – wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i decyzji ZRiD – powinna być gotowa do końca bieżącego roku.

W ramach planowanej „obwodnicy Zeusa” Gmina Kolbudy zamierza wykonać liczący około kilometra odcinek biegnący równolegle do obwodnicy Trójmiasta. Mniej więcej w jego połowie powstałoby drugie rondo łączące ul. Zeusa z ul. Apollina. Kolejne skrzyżowanie o ruchu okrężnym, z którego wyjeżdżalibyśmy na obwodnicę Trójmiasta zostałoby zlokalizowane już na terenie Borkowa, stanowiąc połączenie z kończącą się dziś „ślepo” ulicą Klasyczną na terenie Gminy Pruszcz Gdański.

– Projektowana droga będzie jednojezdniowa, dwukierunkowa – informuje kierownik Referatu Inwestycji i Remontów Adam Babkiewicz. – Równolegle do niej wybudowany zostanie ciąg rowerowy. Zakres prac obejmie również pobliskie rozlewisko. Zmieniony zostanie jego kształt i umiejscowienie, a wokół zbiornika zaprojektowana zostanie strefa rekreacyjna.

To nie koniec drogowych planów dotyczących sołectwa Kowale. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie również przetarg na modernizację nawierzchni na ulicy Glazurowej, od stacji paliw do miejsca, w którym droga gwałtownie zakręca. Masa bitumiczna, którą ułożono prowizorycznie w 2018 roku uległa już znacznej dewastacji. Jak zapowiada wójt Andrzej Chruścicki nowa droga z pewnością dłużej posłuży mieszkańcom.

– Zostanie wykonana z odpowiednią podbudową, tak jak nakazuje sztuka budowlana – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Myślę, że obie inwestycje drogowe pomogą upłynnić ruch drogowy w Kowalach. Najprawdopodobniej przed wakacjami ulica Glazurowa na kilka miesięcy zostanie zamknięta.

Drugi etap modernizacji ulicy Glazurowej, na mocy tzw. „umowy szesnastkowej” wykona na rzecz Gminy Kolbudy firma Budros, która realizuje w okolicy zabudowę wielorodzinną. Deweloper zobowiązał się wybudować rondo w miejscu wspomnianego już zakrętu w kierunku skrzyżowania o ruchu okrężnym u zbiegu ulic Zeusa i Apollina, a także połączenie między nowym i istniejącym rondem. Wykona też ogólnodostępne miejsca parkingowe przy ulicy Zeusa.

Zobacz również: