wtorek, 26 września, 2023

Kolbudy: Zaszczepiono ponad 3 tysiące mieszkańców

foto/pinterest

W Gminie Kolbudy przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 do 14 kwietnia br. zaszczepiono około 20 procent mieszkańców powyżej 18 roku życia – poinformowano podczas cotygodniowego posiedzenia Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy wójt Andrzej Chruścicki. Według informacji przekazanych przez lek. med. Tadeusza Wysockiego można przyjąć, że w ciągu niespełna trzech miesięcy szczepieniu w czterech punktach na terenie naszej gminy poddano łącznie około 3 tysięcy osób, z czego około 1 tysiąc pacjentów jest już po dwóch dawkach szczepienia.

W trakcie posiedzenia Zespołu lek. med. Tadeusz Wysocki powiedział, że w ośrodku zdrowia w Kolbudach zaszczepiono niemal wszystkich pacjentów z grupy wiekowej 70+, którzy wyrazili chęć poddania się zabiegowi. Również z grupy 60+ na podanie szczepionki czeka już tylko niewielka grupa mieszkańców, którzy z różnych przyczyn przekładali termin wyznaczonej wizyty. Aktualnie placówka zaczyna przyjmować osoby z roczników 1963, a nawet 1964.

– W tej chwili nie ma problemów z dostawami szczepionek do punktów, a zainteresowanie szczepieniami jest ogromne – mówił Tadeusz Wysocki. – W tej chwili na jeden punkt otrzymujemy po 110 szczepionek na tydzień.

Przypomnijmy, że do niedawna do jednego punktu przekazywano 30 dawek preparatu. W gminnych punktach podawane są zarówno szczepionki Pfizera, jak i AstraZeneca.

– Wielu mieszkańców chce się szczepić i to powinno nas wszystkich cieszyć – mówił Tadeusz Wysocki.

Podkreślono, że jest duża szansa na to, że do końca bieżącego roku wszyscy zainteresowani mieszkańcy gminy zostaną zaszczepieni.

– Myślę, że podanie szczepionki niemal 20 procentom dorosłych mieszkańców w ciągu niespełna trzech miesięcy nie jest złym wynikiem – mówił wójt Andrzej Chruścicki. – W takim tempie do końca roku powinniśmy zaszczepić wszystkich zainteresowanych.

Chociaż proces szczepień przebiega sprawnie, co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość, do placówek medycznych wciąż trafiają mieszkańcy z objawami koronawirusa.

– W poniedziałek wynik pozytywny uzyskały trzy osoby, które skierowałem na testy – mówił kierownik ośrodka zdrowia w Kolbudach.

Jak powiedział Tadeusz Wysocki najbliższe dni pokażą czy w kwestii liczby zachorowań możemy już mówić o tendencji spadkowej.

Zobacz również: