sobota, 30 września, 2023

MEVO dojedzie do Gminy Kolbudy

foto/domena publiczna

Gmina Kolbudy dołączy do projektu Mevo 2.0, czyli systemu bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. W dniu 12 stycznia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot przedstawił główne założenia nowego systemu. Aktualnie OMGGS realizuje procedury związane z wyłonieniem wykonawcy usługi. Zgodnie z zapowiedziami projekt mógłby wystartować do końca 2021 roku. 

Nowe Mevo będzie systemem mieszanym. Do dyspozycji mieszkańców gmin uczestniczących w projekcie będzie ponad 4 tysiące rowerów, w tym przynajmniej tysiąc tradycyjnych, bez elektrycznego napędu.

Zgodnie z założeniami w Gminie Kolbudy zlokalizowanych zostanie 20 rowerów, których stacje znajdą się w pięciu sołectwach. 

– To na pewno dobra wiadomość dla naszych mieszkańców – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Gdy system Mevo startował w 2019 roku wiele osób zastanawiało się dlaczego w gronie uczestników projektu nie ma Gminy Kolbudy, która przecież bezpośrednio sąsiaduje z Gdańskiem. Mimo, że nasz samorząd otrzymał propozycję uczestnictwa w systemie ówczesne władze nie zdecydowały się skorzystać z zaproszenia. Po objęciu funkcji wójta podjąłem starania, abyśmy i my mogli korzystać z rowerów Mevo, które cieszyły się dużą popularnością. Udało się. System miał swoje problemy.  Wyciągnięto wnioski, naniesiono poprawki i jest szansa, że nowe, ulepszone Mevo wystartuje jeszcze w tym roku, a charakterystyczne rowery znajdą się również na terenie naszej gminy.

Infrastruktura oraz rowery będące w posiadaniu OMGGS zostaną wykorzystane w nowym systemie. W przeciwieństwie do Mevo 1.0 tym razem zamawiana będzie usługa, a nie dostawa rowerów. Oznacza to, że operator otrzymuje zapłatę za usługę w równych ratach za każdy miesiąc działania systemu. System ładowania baterii będzie zdecentralizowany. 

Bez zmian pozostanie system zwrotu rowerów. Będzie można zwracać je, tak jak do tej pory, również poza stacjami. System będzie działał w sezonie 9+3 – przez 9 m-cy 100% floty, od grudnia do końca lutego 50% floty. 

Abonament nie będzie kosztował więcej niż 30 zł. W ramach tej opłaty będzie można korzystać przez 60 minut z rowerów elektrycznych i 120 minut z rowerów tradycyjnych dziennie. 

System swoim zasięgiem obejmie 16 gmin – dotychczasowe 14 (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo), a także dodatkowo Kolbudy i Kosakowo.

W grudniu 2020 zakończyły się rozmowy z potencjalnymi wykonawcami Mevo w ramach dialogu konkurencyjnego ogłoszonego w kwietniu ubiegłego roku. W spotkaniach brały udział trzy firmy: konsorcjum BikeU i Freebike, firma Marfina (Movienta) z podwykonawcą Geovelo oraz Nextbike Polska. Potencjalni wykonawcy przedstawili swoje możliwości techniczne i wspólnie z zespołem projektowym pracowali nad rozwiązaniami najkorzystniejszymi dla mieszkańców metropoliii. Kolejnym krokiem jest zaproszenie wykonawców uczestniczących w dialogu do składania ofert, co planowane jest na drugą połowę stycznia. Od momentu wysłania zaproszenia  Wykonawcy będą mieli 30 dni na przesłanie ofert.  Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych – dialog konkurencyjny jest poufny.

info/foto/www.kolbudy.pl

Zobacz również: