czwartek, 22 lutego, 2024

Narodowe Święto Niepodległości w Kolbudach

Wójt Gminy Kolbudy zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku proponujemy nową formułę uczczenia tej jakże ważnej w dziejach naszego kraju i narodu rocznicy. Przez trzy listopadowe dni organizowane będą wydarzenia o charakterze kulturalnym, a także sportowym.

– Mam nadzieję, że zmodyfikowana i rozszerzona formuła spodoba się naszym mieszkańcom – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Liczę na to, że wspólnie i w doskonałych nastrojach świętować będziemy 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Po raz pierwszy przy okazji listopadowego święta organizujemy bieg niepodległości, a także halowy turniej piłkarski dla dzieci. Chcemy, aby było to wydarzenie o charakterze patriotycznym, edukacyjnym, ale również rodzinnym. Wzorem lat ubiegłych nie zabraknie okazji do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z naszym Chórem Camerata Santa Cecilia.

10 listopada

Zaczynamy już w czwartek 10 listopada. W samo południe, w ramach wydarzenia „Niepodległa do hymnu” uczniowie wszystkich gminnych szkół odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego.

11 listopada

W piątek 11 listopada uroczyste obchody 104 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczniemy o godzinie 10.00 od inauguracyjnego wciągnięcia flagi państwowej na „Maszt Niepodległej”, który stanie na terenie remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublewie Gdańskim. Montaż i zakup masztu uzyskał pozabudżetowe dofinansowanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Pod biało-czerwoną”, o co skutecznie zabiegała lokalna społeczność.

O godzinie 11.00 w Kościele pw. Św. Floriana w Kolbudach odprawiona zostanie Msza Św. w intencji Ojczyzny.

Wieczór upłynie nam natomiast na śpiewaniu pieśni patriotycznych wraz z Chórem Camerata Santa Cecilia i przy dźwiękach akordeonu. „Wieczornica” rozpocznie się o godzinie 18.00 w Sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy. Wstęp wolny.

12 listopada

Sobotę 12 listopada spędzimy natomiast na sportowo. Tego dnia w Bąkowie odbędzie się I Kolbudzki Bieg Niepodległości. Punktualnie o godzinie 10.00 na trasę wokół Bursztynowej Góry wyruszy marsz z kijkami. O godzinie 10.30 na szlak wystartują biegacze. Nie będzie podziału na kategorie wiekowe, będą natomiast okolicznościowe medale dla uczestników, których gorąco zachęcamy do przywdziania biało-czerwonych strojów.  Na mecie na uczestników czekać będą napoje, przekąski i ognisko.

Na popołudnie zaplanowano natomiast Gminny Halowy Turniej Niepodległości w Piłce Nożnej U-12. Na parkiecie sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kowalach rywalizować będą zawodnicy do lat 12. Początek zawodów o godzinie 14.00.

Zobacz również: