niedziela, 14 lipca, 2024

Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży w Gminie Kolbudy oficjalnie otwarta

foto/UG Kolbudy

W obecności władz województwa, powiatu gdańskiego i Gminy Kolbudy uroczyście zainaugurowano w Kolbudach działalność Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, którą prowadzi Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA. Działalność specjalistów finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Placówka, w której świadczona jest pomoc psychologiczna mieści się przy ul. Staromłyńskiej 2b, tuż obok Urzędu Gminy Kolbudy. W zaadaptowanych na potrzeby poradni pomieszczeniach dzieci i młodzież w komfortowych warunkach otrzymają wsparcie specjalistów FOSY. 

Misją Fundacji jest pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz przeciwdziałanie marginalizacji grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Podczas uroczystego otwarcia tradycyjną wstęgę i nożyczki zastąpiły białe parasole. Ich symboliczne złożenie zainaugurowało działalność placówki, która działa na naszym terenie od początku kwietnia. Wcześniej FOSA korzystała z gościnności gminnych szkół oraz z pomieszczeń Aqua Centrum Kolbudy.

Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć pomieszczenia poradni, a następnie przenieśli się do sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy, gdzie kontynuowano ceremonię.

Uczestniczący w uroczystości otwarcia goście w swoich wystąpieniach wielokrotnie podkreślali, że coraz więcej młodych ludzi potrzebuje dziś psychologicznego wsparcia. Izolacja wywołana koronawirusem, wojna toczona tuż za naszą granicą czy hejt w mediach społecznościowych, z którym nie radzi sobie dziś wiele młodych osób, to niestety codzienna rzeczywistość. Młodzi ludzie coraz trudniej nawiązują dziś kontakt z drugim człowiekiem. Nie potrafią też mówić o swoich troskach, problemach i wołać o pomoc. Obserwują to nauczyciele pracujący z młodzieżą, która nie radzi sobie z emocjami, przeżywa lęki czy popada w depresje. 

Brak fachowej i udzielonej na czas pomocy sprawia, że młodym ludziom coraz częściej towarzyszą myśli samobójcze. Wielu młodych ludzi odbiera sobie życie. Prezes Fundacji przywoływała przypadek, w którym w ostatniej niemal chwili udało się powstrzymać osobę, która stając na balustradzie wieżowca zamierzała wykonać ten ostatni krok. 

O działalności Fundacji i problemach z jakimi zgłaszają się młodzi ludzie opowiadały prezes Fundacji FOSA Alina Kaszkiel – Suska oraz koordynatorka kolbudzkiej poradni Beata Stawicka. O statystykach dotyczących problemów psychicznych dzieci i młodzieży mówiła natomiast zastępczyni wójta Anita Richert – Kaźmierska. W wydarzeniu udział wzięli wojewoda pomorski Dariusz Drelich i starosta powiatu Marian Cichon. 

Prezentacjom przyglądali się też dyrektorzy placówek oświatowych oraz reprezentanci instytucji świadczących wsparcie w obszarze polityki społecznej.

Kolbudzka poradnia jest drugą tego typu placówką w powiecie gdańskim. Pierwszą, przed kilkoma tygodniami uruchomiono w Rusocinie.

Zobacz również: