niedziela, 25 lutego, 2024

Remontowany most w Kolbudach zostanie ukończony do końca września?

foto/UG Kolbudy

Po wielu problemach jakie napotkał wykonawca mostu na ulicy Przemysłowej w Kolbudach jest szansa, że inwestycję realizowaną przez Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim uda się zakończyć jeszcze w tym miesiącu. Po niezbędnych próbach i odbiorach most zostanie oddany do użytku, ku uciesze wielu mieszkańców gminy, którzy od kilku miesięcy zmuszeni są korzystać z objazdu ulicą Reknicką. Sytuacja taka jest mocno uciążliwa również dla mieszkańców, przy których posesjach wytyczono tymczasową, alternatywną trasę.

Konstrukcja mostu została już zamontowana. Wykonywane jest aktualnie skrzydło chodnika. Trwa utwardzanie nawierzchni, na której ułożony zostanie asfalt. Równolegle prowadzone są prace brukarskie i porządkowe. Prowadzony jest demontaż tymczasowych wsporników i szalunków pod konstrukcją płyty drogowej mostu.

Wygląda na to, że wszelkie trudności, które powodowały opóźnienie budowy mostu udało się wreszcie pokonać. Przypomnijmy, że pierwotnie zakończenie inwestycji planowane było na czerwiec br. Jednak w trakcie realizacji zadania okazało się, że konieczne są zmiany projektowe, nieplanowana wcześniej przebudowa instalacji oraz przebudowa tzw. przyczółków mostowych.

Szerokość jezdni na zmodernizowanym, żelbetowym moście wynosić będzie 7 metrów, a jego długość 27 metrów. Powstanie też chodnik o szerokości 2 metrów. Nośność mostu zwiększona zostanie z 12 do 40 ton.  Wraz z dojazdami przebudowa obejmie ok. 125 m drogi.

Inwestycja mostowa otrzymała dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury. Inwestorem jest Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim. W kosztach przedsięwzięcia partycypuje Gmina Kolbudy.

Na pocieszenie pozostaje fakt, że nowy most będzie służył mieszkańcom przez długie lata, bez konieczności większych remontów.

Zobacz również: